Yortanlı Barajı ve Allianoi Antik Kenti

891

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Bergama ilçesi yakınındaki Yortanlı Barajı’nın, bölgedeki Allinoi Antik Kenti korunarak hizmete sunulmasıyla ilgili çalışmayı tamamlamak üzere olduklarını bildirdi.

Vali Kıraç, Yortanlı Barajı ve Allinoi Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu. Vali Kıraç’a, inceleme sırasında Bergama Kaymakamı Ahmet Ertan Yücel ile Belediye Başkanı Mehmet Gönenç eşlik etti.

Vali Kıraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, barajın gövdesinin 2005 yılında tamamlandığını ancak, antik kentin korunmasını isteyen çevrecilerin müracaatları nedeniyle 67 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip barajın su tutmadığını kaydetti. Barajın hizmete girmemesinin bölge tarımını olumsuz etkilediğini kaydeden Kıraç, şöyle konuştu:

‘Biz çevreyi ve kültürel değerleri koruyarak insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere faaliyet göstermek zorundayız. Kültür ve Turizm Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü teknisyenleri arasında görüşmeler olumlu bir noktaya doğru gidiyor. Umut ederim bu eksiklik giderilir ve bitmiş baraj amacına uygun bölge çiftçisine hizmet verir.’ Kıraç, bu konuda oluşturulan bilim kurulunun antik kentin korunmasını ve Yortanlı Barajı’nın hizmete girmesini sağlayacak bir çalışma hazırladığını kaydederek, ‘Barajın hizmete sunulmasıyla ilgili çalışmayı tamamlamak üzereyiz’ dedi.

22.08.2010 haberler.com