Kiklad Tekneleri Sefere Hazırlanıyor

896

Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi kurucusu ve Liman tepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında gerçekleştirilen Liman tepe kazıları 2010 yılı çalışmalarını sürdürüyor.

Liman tepe’de hem sualtı hem de karada yürütülen çalışmaların yanı sıra deneysel arkeoloji çalışmaları da yapılıyor. Çalışmalar çerçevesinde Ege adalarında M.Ö. 2400-2300 tarihlerine ait tekne tasvirlerinden yola çıkarak Kiklad adlı Ege’nin bilinen en eski tekneleri ayağa kaldırılıyor. ANKÜSAM kurucusu ve Liman tepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, teknelerin bilinen en eski tekne yapım teknolojisi ile yapıldığını belirterek “Kiklad adlı teknelerin yapım çalışmaları son aşamaya geldi. Biri 14 metre, diğer ikisi 19 metre olmak üzere 3 tekneyi Ekim ayında tamamlamayı planlıyoruz. Bu teknelerin en büyük özelliği dikişli tekne olmaları. Daha önce de antik tekne yaptık ancak ilk kez dikişli tekne yapıyoruz ve bu konuda başarılı da olduk. Ayrıca bu teknelerin yelkenleri de yok sadece küreklerle gidiyor. O nedenle tekneler tamamlandıktan ve seyahate hazır hale geldikten sonra Ankara Üniversitesi Kürek takımında yararlanacağız. Bu tekneler o zamanlar Ege’nin iki kıyısını birleştiriyormuş. Biz de ilk etapta adalara ve adalar arasında seyahat yapacağız” dedi.

Arkeolog Osman Erkurt, Kiklad teknelerinin bilinen en eski tekne yapım teknolojisi olan dikişli tekneler olduklarını ve bir deneme teknesi yaptıklarını, bu konuda başarılı olduklarını belirterek “14 metre boyundaki ilk tekneyi eylül ortalarında denize indireceğiz ve Ekim ayında diğer 2 tekneyi de tamamlayarak seyahate hazır hale geleceğiz. İlk olarak Midilli, Sakız ve Sisam adalarına seyahat edeceğiz. Ardından menzilimizi geliştireceğiz” dedi.

LİMAN TEPE’DE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Liman tepe kazıları hakkında da bilgi veren Liman tepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, “Gerek karada gerekse sualtında yürüttüğümüz çalışmalar devam ediyor. Bu yıl ki sualtı çalışmaları geçen yılların devamı şeklinde. Ancak bu yıl 100 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğinde M.Ö. 6. Hatta 7. yüzyıla ait mendireğin kesin tarihini saptamayı planlıyoruz. Bu çok önemli, çünkü bu mendirek Ege dünyasının bilinen en eski limanına ait bir mendirek. Şu an 4. Yüzyıl tabakasına ulaştık ve çok sayıda sanat değeri taşıyan eser açığa çıkarttık. Bunların konservasyon ve restorasyon çalışmalarına başlayacağız” dedi. Karada da geçen yıl M.Ö. 3 bin başlarına ait önemli bir yerleşim saptadıklarını ve bu alan içinde çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Prof. Dr. Erkanal, “Amacımız karada yer alan kazı alanının üstünü kapatarak hem koruma altına almak hem de turizme hizmet eder konuma getirmek. Belirli yerlere yerleştireceğimiz yönlendirme levhaları ile bu alanı turizme açmak istiyoruz” dedi.

24.08.2010 Deniz Haber