Son 2 Yılda Ele Geçen Kaçak Eserlerle, Bir Müze Kurulabilir

903

Türkiye’de son iki yılda yapılan operasyonlarda Karun hazinesinin en önemli parçalarından biri olan Kanatlı Denizatı parçasından, Pers, Roma heykellerine ve Hitit ikonlarına kadar toplam 2 bin 772 tarihi eser ele geçirildi.

Tarihi eser kaçakçılarının merkezi durumunda olan İstanbul’da çetelere yönelik düzenlenen operasyonlarda, birçok eserin yurtdışına çıkarılması engellendi. Tecrübeli ve uzman polislerden oluşan birimler son iki yılda 2 bin 772 adet tarihi eser yakaladı. Bir müze kurulacak kadar tarihi eserin yurtdışına kaçırılmasını engelleyen polis, toplam 155 tarih hırsızını da yakaladı. Yapılan operasyonlarda Bizans, Roma, Pers,Lidya, Urartu, Hitit dönemleri gibi farklı medeniyet ve dönemlere ait eserler ele geçirildi. Tarih hırsızlarının kıskıvrak yakalandığı bazı operasyonlar şöyle:

Operasyonlarda genellikle Türkiye’den çalındıktan sonra yasadışı yollarla yurt dışına çıkarılmaya çalışan eserler yakalanırken, geçen yıl yapılan bir baskında Yunanistan ve Belçika’dan bulunan tarihi eserleri kiliselerden çalındıktan sonra Türkiyeye getiren çete çökertildi.

TARİH HIRSIZININ ÖZEL MÜZESİ VAR

Tarihi eserler arasında 60 parça ikona, §30 parça metal ikona, 6 seramik, 3 baskı halinde kitap ile ikona parçası vardı. TEM otoyolunda film sahnelerine aratmayan bir operasyonla yakalanan Bulgar kuryenin arabasından bagajından Roma dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi. Aynı gün yapılan başka bir tarihi eser operasyonda da, İran menşeli Deve figürlü tarihi eserleri satmaya çalışan, Kazakistan’da restoran sahibi olduğu belirlenen A.T.’de suçüstü yakalanarak gözaltına alındı. En önemli tarihi eser operasyonlarından bir tanesinde çökertilen bir çetenin Gaziantep’te özel bir müzesi bulunan K.İ. aracılığı ile eserleri topladığı ortaya çıkmıştı.

KANATLI DENİZATI BASKINI

Küçükçekmece’de bir operasyonda Karun hazinesinin en değerli parçalarından biri yakalandı. 42 gram ağırlığında 22 ayar altın kolye tarihi eser kaçakçısı T.Ü. ile yapılan alışveriş sonrasında ele geçirildi. Kolyenin M.Ö. 3 yüzyılda yaşayan Lidyalılara ait olduğu belirtildi. Lidya prenseslerinin taktığı bu kolyenin Uşak Müzesi’nden çalınan Karun’un hazinesinin en değerli parçası olan Kanatlı Denizatı’yla aynı set içinde olduğu bildirildi.

24.09.2010 Net Haber