Tanrıça Hekate’nin Altın Rozeti Bulundu

1244

Mitolojide yeraltı dünyasında hükmü geçen ve cennet ile cehennemin kapısında beklediğine inanılan tanrıça Hekate’nin elbisesini süsleyen altın rozet, Lagina Antik Kenti’nde süren kazı çalışmalarında bulundu.

Muğla’nın Yatağan İlçesi’ne bağlı Turgut Beldesi’nde 20 Temmuz 2010 tarihinde başlayan kazı çalışmalarında M.Ö. 4’üncü yüzyıl ile M.S. 4’üncü yüzyıla ait çok sayıda sikke ve yer altı tanrıçası Hekate’nin elbise rozeti olarak kullandığı belirtilen altın rozet ortaya çıkartıldı. Konya Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden 40 öğrenci ve 20 işçi ile sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan eserler Turgut Kazı Evi’nde koruma altına alındı.

Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, bu yılki kazı çalışmalarının oldukça verimli şekilde devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. Tırpan, “Şu ana kadar, M.Ö. 4’üncü yüzyıl ve M.S. 4’üncü yüzyıla ait çok sayıda gümüş sikke ve bir de yer altı tanrıçası öteki dünyanın anahtarını elinde bulunduran Hekate’ye ait bir altın rozet bulduk. Bu rozet Hekate’nin elbisesinde aksesuar olarak kullanılan bir parçaydı” diye konuştu.

26.08.2010 Radikal