Kutsal Pınarda Namazgah

1035

Muğla’nın Yatağan İlçesi’ne bağlı Turgut Beldesi’nde kazı çalışmalarına devam edilen Lagina Antik Kenti girişinde Menteşe Beyliği dönemine ait namazgah bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Tırpan başkanlığındaki kazı ekibi çalışmalar sırasında antik havuza su sağlayan kutsal pınara ulaştı. Kutsal pınar çevresinde araştırma yapan kazı ekibi ayrıca Menteşe Beyliği döneminde Müslümanların kutsal pınarda abdest alıp, namaz kıldıkları namazgah adı verilen bir kaya parçasını da buldu. Prof. Dr. Tırpan, bölgede 1300’lü yıllarda yaşayan Menteşe Beyliği halkının pınarların başında namazgahlar hazırladıklarını belirterek, “Antik kent girişinde bulunan 3 bin yıllık havuzun su kaynağını tespit için çalışma yaparken bu pınarı ortaya çıkarttık. Devam eden araştırma ve çalışmalarımızda pınarın üst kısmında yönü tam olarak kıbleye doğru yerleştirilmiş seccade görevi gören bir namazgah tespit ettik” diye konuştu.

Lagina Antik Kenti’nin kuzey kapısı kısmında devam eden kazılarda antik döneme ait agora adı verilen işyerleri ortaya çıkartıldı.

27.08.2010 Milliyet