Mersin’de Tarih Aydınlanacak

914

Elause Sebaste Antik Kenti’nde 16’ncı dönem kazı çalışmalarının 3 ayrı noktadan başlatıldı.

İtalya’daki Roma La Sapenza Üniversitesinden Prof. Dr. Evgenia Eğnini Schneider başkanlığında sürdürülen kazı çalışmaları tamamlandığında bölgenin tarihi ve kültürel zenginliklerinin ortaya çıkartılması hedefleniyor.

Kazı çalışmalarında, özellikle son 2 yılda çıkarılarak tescillenen 300’ün üzerinde tarihi eser, sergilenmek üzere Mersin Müzesi’ne teslim edildi.

Kazı Başkanı Schneider, geçmiş yıllardaki kazılarda çıkartılan eserlerin ağırlıklı olarak Roma ve Bizans dönemlerine ait seramik, cam, sikke, pişmiş toprak heykelcikler, amforalar ve değişik tip ve ebatlarda savaş ve ticaret malzemelerinden oluştuğunu söyledi.

Bölgenin zengin tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olduğunu belirten Schneider, bu yılki kazılarda önemli yazıt ve heykeller bulmayı umduklarını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi arkeolog Şenay Öcal ise 17 kişilik uzman ekip ve 24 kişilik Türk işçi grubunun görev aldığı kazı çalışmalarının tapınak, Bizans Sarayı yerleşkesi ve Kuzey Limanı bölgesinde başlatıldığını bildirdi.

Kazı çalışmaları 17 Ekim’e kadar sürecek.

24.08.2010 Hürriyet