Antik Çeşme 1400 Yıl Sonra Suyla Buluştu

827

Burdur’un Ağlasun İlçesi’ndeki Sagalassos Antik Kenti’nin görkemli yapıtlarından olan Antoninler Çeşmesi, 14 yüzyıl sonra yapılan restorasyonun ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açıldı.

Açılışta konuşan Bakan Günay ” Sagalassos Antik Kenti UNESCO’ya aday. Hayalim yakın bir gelecekte Sagalassos’un aday listesinden Dünya Mirası listesine katılması. Bunu birlikte yapacağız” şeklinde konuştu.

Her yıl gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkan eserlerle bütün dünyanın dikkatini üzerine çeken Sagalassos Antik Kenti’nin görkemli yapıtlarından olan Antoninler Çeşmesiïnin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Burdur Valisi Süleyman Tapsız, Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Pol De Witte, Sagalassos Antik Kenti Kazı Başkanı Belçikalı Arkeolog Prof. Dr. Şövalye Marc Waelkens, Leuven Üniversitesi Onursal Rektörü Marc Vervenne, Belçika’dan gelen sponsor aileler, üniversite yetkilileri ve tarih severler katıldı.

Açılış öncesinde konuşan Bakan Günay ,28 Ağustos 2007 günü TBMM’nin 60ïıncı hükümetinin bakanlar kurulu listesi açıklandığını ve aynı gün Antoninler Çeşmesi’nin açılışını yaptığını söyledi. 28 Ağustos’ta ilk defa Kültür ve Turizm Bakanı olduğunu öğrendiğini belirten Bakan Günay, “Tam saati saatine 3’üncü yılını dolduruyoruz. Bu gün kendimi çok şanlı hissediyorum. Görev süreci içinde çok heyecanlı olduğum anlar oldu. Ama Antoninler Çeşmesi’nin açılışı çok müstesna özel anlarından günlerinden bir tanesi. Bugün Konya’nın Beyşehir İlçesiïndeydim. Milattan 1300 yıl kadar önce bizlerin yaptığı bir su anıtının görkemini izledim. 3300 yıl kadar önce yapılmış başka bir su anıtı. Sabahtan buyana tarih içinde yaptığım yolculuk 3500 yıl önceye kadar uzanıyor. Bu topraklar Türkiye. Bunu ancak Türkiye’de yaşabilirsiniz. Bir günde binlerce yıl önceye gidebiliriz. Sagalassos Antik Kenti UNESCO’ya aday. Hayalim yakın bir gelecekte Sagalassos’un aday listesinden Dünya Mirası listesine katılması. Bunu birlikte yapacağız. O güzel günü birlikte alkışlayacağız. Antoninler Çeşmesinin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bakan Günay konuşmasının ardından Antoninler Çeşmesinin restorasyonun yapımında emeği geçenlere hediyeler verdi. Plaket törenin ardından Klasik Müzik Seremonisi ile devam eden program şarap ikramının yapıldığı kokteyl ile son buldu.

3500 PARÇA BİRLEŞTİRİLDİ

Sagalassos Antik Kenti’nde 1995 yılında yapılan kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan Antoninler Çeşmesi, 2007 yılında tüm parçaları birleştirilerek ayağa kaldırıldı. Restorasyon ekibi tarihi çeşmeyi yeniden hayata döndürmek için 3500 parçayı tek tek bir araya getirdi. Antoninler Çeşmesi’nin depreme karşı güçlendirme çalışmaları 2008 yılından buyana devam etmekteydi. Aygaz, 1990 yılından buyana devam eden “Kayıp Şehir” Sagalassos’un uyandırılması projesi kapsamında 2005 yılından buyana tek Türk sponsor olarak devam ediyor.

29.08.2010 Samanyolu Haber