Bu da İzmir’in Yerebatan’ı

1102

Smyrna kazıları kapsamında ortaya çıkarılan dev sarnıç, İstanbul’da turist akınına uğrayan Yerebatan Sarnıcı’nı andıryor.

Kadifekale’de Smyrna kazıları kapsamında pek çok İzmirlinin varlığından haberdar olmadığı sarnıç, temizlenerek ilk kez günyüzüne çıkarıldı. Büyüklüğü ve güzelliği ile İstanbul’daki Yerebatan Sarnıcı’nı hatırlatan dev sarnıç, Kadifekale ziyaretçilerini büyülüyor. Roma Dönemi’nde yaklaşık 1 dönüm alan üzerine inşa edilip Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılan sarnıcın Kadifekale ile birlikte gözardı edildiğini belirten Smryna Kazı Başkanı Akın Ersoy, “Sarnıcı temizleterek muhteşem görüntüsünü ortaya çıkardık. Çok mutluyuz” dedi.

KENTİN AKROPOLÜ

Yaptıkları kazı çalışmalarında Kadifekale’de toprak altında kalan 2 bin 300 yıllık taş surları da ortaya çıkardıklarını belirten Ersoy, “Kalenin iç kısmında kalan İskender’den sonraki Helenistik döneme ait toprak altındaki surları günyüzüne çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu duvarların bir bölümünü ortaya çıkardık. Kazı çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu. Kadifekale’nin kentin akropolü (yukarı kent) olduğunu ve büyük önem taşıdığını belirten Ersoy, kazılarda 2 toprak kase, 2 bin 200 yıllık ok ucu, metal tıbbi alet, mermer 1 kadın ve 1 erkek heykeli ile kandil ve ip eğirme malzemeleri gibi önemli eserler de çıkardıklarını, bu eserleri İzmir Arkeoloji Müzesi’ne teslim edeceklerini kaydetti.

Kazıları Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ve Total şirketinin katkılarıyla sürdürdüklerini belirten Ersoy, Kadifekale’deki kazı alanında bir de şapel (kilise) ve mescit olarak kullanılan bir yapıyı ortaya çıkardıklarını dile getirdi. Bir dönem şapel, bir dönem de mescit olarak kullanılan yapının temellerine eski bilimsel yayınlardan ulaştıklarını belirten Ersoy, “Bu yapıyı ilk olarak biz kazmış olduk. Tümüyle ortaya çıkardık. Ayrıca alan içerisinde 2 de müslüman mezarını iskeletleri ile birlikte bulduk ve koruma altına aldık” diye konuştu.

28.08.2010 Yeni Asır