Kocaeli’de Tarihi Eser Kaçakçılığı

994

Kocaeli’de jandarma ekiplerince ele geçirilen 3 bin 975 adet sikkenin Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu belirlendi.

Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, jandarma ekipleri tarafından ele geçirilen 3 bin 975 adet sikkenin Kocaeli Etnografya ve Arkeoloji Müzesi’ne getirildiğini ve incelenmeye başlandığını söyledi.

Sikkelerin hemen tamamının Helenistik, Bizans ve Roma dönemlerine ait olduklarını belirten Özbay, herhangi bir mezar veya kalıntıdan çıkarılmadığını, toplanarak ticari amaç için elde edilmiş olabileceğini bildirdi.

Özbay, sikkelerin temizlenmesinde kimyasal maddeler kullanılması yüzünden çoğunun oksitlendiğini kaydetti.

Ele geçirilen sikke sayısının çok fazla olduğunu belirten Özbay, Kocaeli Etnografya ve Arkeoloji Müzesi’nde kayıtlı 5 bin 250 sikke bulunduğunu vurguladı.

Bu arada, Jandarma tarafından sorguları süren Z.K ile E.P’nin ifadelerinde sikkelerin bir yakınlarının evindeki kazıdan çıkarıldığını ve biran önce ellerinden çıkarabilmek için satmaya çalıştıklarını söyledikleri bildirildi.

İzmit İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Z.K ve E.P ile müşteri gibi görüşerek Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi otoparkında buluşmuş ve sikkeleri satmak isteyen zanlıları 3 bin 975 sikke ile gözaltına almıştı.

28.08.2010 Star