Direkli Mağarası Tahrip Edilmiş!

1153

Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Cevdet Merih Erek, kaçak kazılar nedeniyle Direkli Mağarası güney plan karelerinde tahribatlar tespit ettiklerini belirterek, “Üst tabakadaki Ortaçağ buluntuları ile alttaki Epipaleoilitik malzemeler birbirine karışmış” dedi.

Kahramanmaraş’ın merkeze bağlı Döngel köyünde bulunan Direkli Mağarası’ndaki 2010 yılı kazıları tamamlandı. Mağaranın güney plan karelerinde yapılan yüzey araştırmalarında geçmişte kaçak kazılar nedeniyle dokuya verilen zararlar tespit edilip, bulguların kaybolmaması için çevre düzenlemesi alındı. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Cevdet Merih Erek’in başkanlığında yürütülen bu yılki kazıları Malatya Müze Müdürlüğü arkeologlarından Zeynep Yıldırım bakanlık temsilcisi olarak izlerken, çeşitli üniversitelerden 11 öğrenci de kazılara katıldı.

Direkli Mağarası’nda 2007 yılından bu yana devam eden kazılarda önemli bulgular elde edilirken, geçen yıl bulunan Ana Tanrıça figürünün insandaki “Tanrı” inancının binlerce yıl daha geriye gittiğini göstermişti. Kazı Başkanı Erek, Ana Tanrıça figürünün bulunmasının ardından birçok üniversiteden araştırmacının yönünün Direkli’ye çekildiğini belirterek, bu sorumluluk içerisinde kazıları gerçekleştirdiklerini ifade etti. 1 Ağustos’ta başlayan kazıların 30 Ağustos itibari ile tamamlandığını kaydeden Erek şöyle konuştu:

“Olabildiğince programa uymaya gayret ettik. Kazıyı güney plan karelerinde gerçekleştirdik. Çünkü mağaranın ön kısmında kaçak kazılar söz konusuydu. Sağlam zeminlere ulaşabilmek için yaklaşık bir metreden fazla zemini kaldırmamız ve o kaçak kazı çukurlarını ortaya çıkarmamız gerekiyordu. Önümüzdeki yıldan itibaren de tekrar kuzey plan karelerinde devam edecek. Biraz öncede belirttiğim gibi kaçak kazılar güney plan karelerinde çok yoğun olarak gerçekleşmiş. Bu sebeple de üstteki tabakadaki Ortaçağ

buluntuları ile alttaki Epipaleolitik malzemeler birbirine karışmış. Ama yine de starigrafik olarak kazıyı gerçekleştirdik. Bu kaçak kazı çukurları ile arada kalmış olan sağlam zeminleri birbirinden ayırt edelim diye yaklaşık üç tane kaçak kazı çukuru tespit ettik. Aradaki zeminlerde yine sağlam sedimantasyon vardı. Arkeolojik malzemelerimizi bulduk. Özellikle yontma taştan yapılmış çok sayıda mikrolitik dediğimiz aletler, bununla birlikte çeşitli deniz kabuklularından yapılmış boncuklar, hayvan kemikleri bu seneki kazılardan ele geçti.”

Mağaranın tahrip olmasını önlemek için bu yıl kapı ve korumaya yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getiren Erek, “Bu seneki kazıların bir kısmını da koruma önlemlerine yönelik yaptık. Özellikle mağaranın giriş ve çıkışını kontrol edebilmek için demir bir kapı ve tel örgüyü birleştirdik. Bunun dışında dolgulara basılmaması için tahtadan iskele yaptık. Olabildiğince çalışmalarda hem koruma önlemlerini almayı, hem de arkeolojik kazıları gerçekleştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Mağarayı gezerek Kazı Başkanı Yrd. Doç. Erek’ten çalışmalar hakkında bilgiler alan Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ise, yapılan çalışmaların tespit ve tescil noktasında büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. İl Kültür Müdürlüğü olarak yapılan çalışmalara gerekli tüm desteği verdiklerini belirten Küçükdağlı şunları söyledi:

“Artı yapılan kazıların sonucunda elde edilen bulgularla ilimizin tarihiyle birlikte bu yıl hizmete açacak olduğumuz Kahramanmaraş Arkeoloji müzesinde bu bulguları teşhir ve tanzim edeceğiz. Çalışmalar devam edecek. Umuyorum ki uzun yıllar devam eden bu yüzey araştırmaları ve kazıların Kahramanmaraş adına öneminin farkındayız diyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Kazılarda elde edilen bulguların yarın Müze Müdürlüğü’ne teslim edileceği öğrenilirken, Direkli Mağarası kazılarının 2011 yılında da bakanlığın oluşturacağı programa göre gerçekleştirileceği kaydedildi.

30.08.2010 Kent Haber