Sütunlu Cadde Canlanıyor

1332

Perge Antik Kenti’nin sütunlu caddesinde başlatılan ‘Bir sütun da sen dik’ kampanyası ile 80’e yakın sütun restore edildi. Onlarca sütun daha tarihseverlerin bağışını bekliyor.

Antalya’nın Aksu İlçesi’nde, Pamphylia’nın önde gelen şehirlerinden biri ve Kestros (Aksu) Nehri’nin 4 kilometre batısında iki tepe arasındaki geniş bir ovanın üzerinde kurulu olan Perge Antik Kenti’nde kazı çalışmaları ile birlikte restorasyon çalışmaları da devam ediyor. Yazılı kayıtlara göre M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan geçmişi Anadolu topraklarının en gözde antik kentlerinden biri olan Perge’de, şehrin en önemli caddesi olan sütunlu cadde yeniden hayat buluyor.

Perge’de birkaç yıldır Kültür Birliğini Geliştirme Vakfı ile müştereken ‘Bir sütun da sen dik’ kampanyası yürüttüklerini belirten İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nden Kazı Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, 2 bin lira kadar bağışta bulunan küçük bağışçıları biraraya toplayarak, bunları sütunların onarımı ve dikilmesine harcadıklarını açıkladı.

İSİMLER SÜTUNLARA

Prof. Dr. Abbasoğlu, sütunların dikilmesi için bağışçılara teşekkür olarak ve antik gelenekte de varolan küçük bir plaketle isimlerini sütunların altına koyduklarını kaydetti. Bugüne kadar 80’e yakın sütunun kaldırıldığını belirten Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, bu yıl ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın teşvikleri ile üç turizm şirketinin 30 tane sütunu ayağa kaldırmak üzere bağışta bulunduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Abbbasoğlu, onları da bu yıl tamamlayacaklarını açıkladı.

KALDIRILACAK ÇOK SÜTUN VAR

Kaldırılması gereken sütunların sayısının ise belli olmadığını söyleyen Prof. Dr. Abbasoğlu, “Kazılar ve sütunlar çıkmaya devam ettikçe, kaldırılması da gerekecek. Bir hayli varolduğunu düşünüyoruz, ama öncelikle daha az parçalı olan ve daha kolay kaldırılabilir olanları kaldırıyoruz. İleriki dönemlerde daha çok parçalı olanlar var. Ancak onlara müdahale etmek o kadar kolay değil. Statik açıdan onları değerlendirmemiz lazım” diye konuştu.

11 metrelik zafer takı

1973 yılındaki kazılarda ortaya çıkartılan, yaklaşık 2’şer metrelik kısımları ayakta olan ‘Zafer Takı’nın 6 Eylül’de ihalesi yapılacak. Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, kente Demetrius ve Apollonius kardeşlerin hediye ettiği tak için yapılacak ihale ile onarımının gerçekleştirileceğini söyledi. Tak’ın yüksekliğinin 11 metre, yüzde 85 malzemesinin orijinal olduğunu açıklayan Kazı Başkanı Prof. Dr. Abbasoğlu, “Önümüzdeki yıl inşallah bu zafer takını bitmiş olarak göreceğiz” dedi.

30.08.2010 haberler.com