Antik Tiyatronun Üzerinden Yol Geçmiş!

760

Karadeniz’in tek korunmuş antik tiyatrosunun taşları inşaatlarda kullanılmış.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde bulunan Tieion Antik Kenti’ndeki Roma dönemine ait, Karadeniz’in tek korunmuş antik tiyatrosunun 500 kişilik kısmının, kazılarda ortaya çıkarıldığı, tamamının ortaya çıkarılmasını ise 6-7 yılı bulacağı belirtildi. Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy antik tiyatronun bir kısmının üzerinden karayolu geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

“Yoldaki kanalların, elektrik direklerinin kaldırılmasının ardından çalışma yapılabilir. Ne yazık ki yol tiyatronun üzerine yapılmış. Sıra taşları da alınmış ve çevredeki inşaatlarda kullanılmış. Bunlar hep zamanı arttıran unsurlar. Tiyatronun tam kapasiteyle ortaya çıkarılıp restore edilmesi 6-7 yılı bulacaktır. Bu yılki kazılarımız büyük oranda bitti, 6 Eylül’de ekibimiz dağılacak.”

GÖRKEMLİ YAPILARA KAVUŞACAK

Tiyatronun Anadolu’nun farklı bölgelerindeki benzerleriyle aynı mimari özelliği taşıdığını anlatan Prof. Dr. Atasoy, tarihi kale içerisindeki Roma dönemine ait tapınak ve Bizans kilisesinin de ortaya çıkarılması durumunda antik kentin görkemli yapılara kavuşacağını kaydetti.

Zonguldak İl Özel İdare Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen, 2006’da başlanan arkeolojik kazılar kapsamında antik tiyatroda bu sezon 20 öğrenci, 6 uzman ve 30 işçiyle çalışma yapıldı. MS 2. yüzyıl Roma dönemine ait 2 bin 500 kişilik antik tiyatronun, yaklaşık 1 ay önce başlayan çalışmalarla 500 kişilik kapasitesi ortaya çıkarıldı.

TIEION ANTİK KENTİ

Zonguldak’ın kuzeydoğusunda sahil kenti Filyos’taki Tieion Antik Kenti, Tios adlı rahibin öderliğindeki Miletos kolonisince kurulmuş. Tarih boyunca Herakleia Pontika (Ereğli) ve Amastris’in (Amasra) gölgesinde kalan kent, çeşitli krallıklara bağlı varlığını sürdürmüş. Romalılar tarafından yıkılıp yağma edilen kent, daha sonra yeniden inşa edilerek Roma eyaletlerine bağlı ticaret ve balıkçı bölgesi olarak varlığına devam etmiş. Bölge, sonraki dönemlerde balıkçı kasabasına dönüşmüş.

19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yabancı araştırmacılar ve seyyahlarca araştırmalar yapılan antik kentte, 2006’da başlatılan kazı çalışmalarının Karadeniz ve Küçük Asya tarihiyle arkeolojisine ışık tutması planlanıyor.

01.09.2010 Haber Türk