Anadolu’nun İlk Sakinleri Oval Evlerde Yaşıyor

1191

Orta Anadolu’nun bilinen ilk köyü olan Aşıklı Höyük’te insanların oval planlı evlerde yaşadığını ortaya koydu.

Aşıklı Höyük Alan Yöneticisi Güneş Duru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aşıklı Höyük’ün Orta Anadolu ve Kapadokya’nın bilinen ilk köyü olduğunu söyledi.

Aşıklı Höyük’te kazı çalışmasının 1989 yılında başladığını belirten Duru, ”21 yıldır devam eden kazı çalışmaları sonucunda Aşıklı Höyük’ün Anadolu’nun ilklerine ev sahipliği yaptığı ortaya çıkarılmıştır. İlk yerleşme, ilk tarım, ilk beyin ameliyatı ve otopsi gibi bir dizi ilkler Aşıklı Höyük’e aittir” dedi.

Bu yılki kazı çalışmalarında oval planlı bir yapıyı ortaya çıkardıklarını belirten Duru, şunları ifade etti:

”Aşıklı Höyük Anadolu’nun konut mimarisinin en eski örneğine de sahip. Aşıklı Höyük 2010 yılı yeni dönem kazılarında höyüğün en alt tabakasında açığa çıkarılan yapılar oval planlı ve toprağa yarı gömülmüş durumda. Oval planlı binanın yüksekliği 1.60 metre, binanın çapı da 4 metredir. Bu binalar, kerpiç yapı tekniğinin en erken örneklerinden biridir. Kerpiçler elle biçimlendirilmiş ve çok muntazam biçimde iç duvarlar ve tabanda sıva var. Bundan sonraki dönemde oval mimariden dikdörtgene geçiş yapılmıştır ve bu mimarlık tarihi için çok önemlidir. Bu geçişte köşe kavramı etkili olmuştur ki, kapı, pencere, dam örtüsü bu geçişe sebep olmuştur. Yapının tabanının 25-30 santimetre üstünde kalın bir saz tabakası çıkardık. Bunun da dam çöküntüsü olduğunu düşünüyoruz.”

Aşıklı Höyük’te hem oval hem de dikdörtgen mimarinin bulunmasının mimarlık tarihi açısından önemli olduğunu vurgulayan Duru, ”Anadolu’nun ilk sakinleri oval planlı evlerde yaşıyordu. Bu oval yapılardan dikdörtgen yapılara geçiş Kuzey Suriye ve Güneydoğu Anadolu’da daha önceden biliniyordu. Aşıklı Höyük’te de bu geçişin bulunması Anadolu konut mimari geleneği açısından önemlidir” diye konuştu.

09.09.2010 Memleket Haber