Kral Mezarı Gerçek, İskeletler Gerçek Değil

812

Samsun’un Baruthane mevkiinde arkeolojik kazı sırasında ortaya çıkan iki tümülüs, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. M.Ö. 3’ncü yüzyıla ait olduğu sanılan mezarların kaçak kazılar sırasında tahrip edildiğini belirten Müze Müdürü Muhsin Endoğru, “Her iki mezar da antik döneme ait. Orijinalliğini koruyarak ziyarete açtık. Buradaki iskeletler, aynı döneme ait fakat kime ait olduğu belli olmayan mezarlardan alınarak kral mezarlarına konuldu” dedi.

Samsun’un Baruthane mevkiinde 2004-2005 yılları arasında yapılan arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkan iki mezar, tarihe ışık tutuyor. Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan iki tümülüsün Pontus kralı Mithridates sülalesinin hüküm sürdüğü Hellenistik dönemde yapıldığı sanılıyor. Samsun Müze Müdürü Muhsin Endoğru, tümülüslerin bakım ve kontrollerinin Samsun Büyükşehir Belediyesine verildiğini belirterek, “Tümülüs altındaki mezar, Karadeniz kıyılarında bugüne kadar bulunmuş boyalı ve sıvalı tek örnektir. Biri 3 odalı, diğeri 2 odalıdır” dedi.

Mezarların orijinalliğinin korunduğunu ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini dile getiren Endoğru, bölgenin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çevre düzenlemesi ve restorasyonu ile kentin önemli tarihi mekanlarından biri haline geldiğini de vurguladi. Endoğru, “Mezarların içine iki iskelet koyduk. Buradaki iskeletler, aynı döneme ait fakat kime ait olduğu belli olmayan mezarlardan alınarak kral mezarlarına konuldu” diye konuştu.

11.09.2010 Milliyet