Agora’dan Kadifekale’ye Tünel Gider

1521

İzmir’de birkaç ay önceye kadar şehir efsanesi olarak anlatılan, Agora kazılarında bulunarak gerçek olduğu ortaya çıkarılan 2 bin 500 yıllık tünel, Konak Belediyesi tarafından turizme açılacak.

İzmir’de birkaç ay önceye kadar şehir efsanesi olarak anlatılan, Agora kazılarında bulunarak gerçek olduğu ortaya çıkarılan 2 bin 500 yıllık tünel, Konak Belediyesi tarafından turizme açılacak. İçinden hâlâ su akan tünelin ağzında yer alan ev, bu amaçla kamulaştırıldı. Roma döneminde inşa edilen Agora ile Kadifekale arasındaki tünel, geçen aylarda Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy yönetimindeki kazı ekibi tarafından bulundu.

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, kamulaştırılan evin restore edilerek turizmin hizmetine sunulacağını söyledi. Tartan, “Agora Tüneli’nin Kadifekale eteklerinde, Sakarya Mahallesi 821 Sokak’ta bulunan girişini kamulaştırdık. Kısa bir süre sonra başlayacak yenileme çalışmalarıyla binada düzenlemeler yapacağız. 2 metre yüksekliğinde ve 1 metre genişliğindeki tünel hâlâ ayakta. Gerekli restorasyon ve güçlendirmeler yapılırsa ziyarete açılabilir. İskender’in Kadifekale efsanesi ve tünelin ortaya çıkarılması, turizme büyük katkı sağlar.” dedi.

TÜNELİN EFSANESİ

Makedonya kralı Büyük İskender, şimdiki Bayraklı ilçesi sınırları içindeki ilk Smyrna kentini ve çevresindeki küçük yerleşimleri ele geçirdiği sırada bir rüya görür. Avlanmak üzere geldiği Kadifekale eteklerinde, Nemesis Tapınağı önündeki bir pınarın başında ve bir çınar ağacının altında uykuya dalar. İskender’in uyuduğu pınardan akan suyun yolu, tünel olarak anılmıştır. Roma dönemi su kanalları, aslında tünel büyüklüğündedir. Bu su da 2 bin 500 yıldır bu kanallardan kesintisiz Agora’ya akmaktadır.

15.09.2010 Haber Aktüel