Bisikletle Gezerken Roma Dönemi Yahudilerine Ait Tarihi Eser Buldu

705

Antalya’nın Manavgat ilçesi Side beldesinde turizmcilik yapan Mehmet Çelikten, bisikletle gezerken bulduğu 7 kollu şamdan tasvirli bir levha şeklini andıran tarihi eseri Side Müze Müdürlüğüne teslim etti. Side Müze Müdürü Güner Kozdere, tarihi eseri teslimi sırasında yaptığı açıklamada, turizmci Mehmet Çelikten’e duyarlılığından dolayı teşekkür etti. Vatandaşların tarihi eser bulmaları halinde müzeye teslim etmesini isteyen Kozdere, ‘Vatandaşlarımızın kültür varlıklarını bulduklarında en yakın müze müdürlüğüne haber vermeleri gerekmektedir. Bunlar eğer taşınır nitelikte kültür varlıkları olursa bir değer takdiri yapıp, bu değer takdirini vatandaşlara ikramiye olarak ödemekteyiz. Bu tür eserlerin yurt dışına kaçırılmasını istemiyoruz’ dedi.

‘ESER Roma DÖNEMİ YAHUDİLERİNE AİT’

Bulunan eserin Roma dönemine ait olduğunu belirten Kozdere, ‘Yahudilerin Roma döneminden daha öncesi de var, ama bu gördüğünüz levha Roma dönemi Yahudilerle alakalı bir eser’ dedi.

Arkeolog Arif Müfit Manse’nin Side’de 1947-1967 yılları arasında yaptığı kazı çalışmaları sonucunda yazdığı raporlarda Roma döneminde Yahudilerin bulunduğunu, bunlara ait iki sinagog olduğunu belirttiğini hatırlatan Kozdere, gerekçe olarak da daha önceden bunun benzeri 7 kollu şamdan tasvirli bir levhanın bulunmasını gösterdiğini kaydetti. Bulunan 7 kollu şamdan tasvirli levhanın aynı türde ikinci levha olabileceğini belirten Kozdere, ‘Bu sinagoglar nerededir, şu anda o bilgiye sahip değiliz’ dedi. Side’de yaz aylarında Anadolu Üniversitesinin kazılar yaptığını hatırlatan Kozdere, Anadolu Üniversitesinin yaptığı araştırmalar sonucunda bu sinagogların yerlerinin ileriki tarihlerde belli olabileceğini söyledi. Mehmet Çelikten de bisikletiyle gezerken bir çanta bulduğunu ve çantaya yöneldiğini belirterek, ‘Yöneldiğimde bu 7 kollu şamdanın tarihi parça olduğunu gördüm. Daha sonra çevirerek yüzeyinde bir çalışmanın olduğunu gördüm. Eseri su ile yıkayınca 7 kollu şamdan olduğu ortaya çıktı. Tarihi eser olduğunu anlayınca eseri müzeye teslim ettim’ diye konuştu.

16.09.2010 haberler.com