Hititlerin Dini Merkezi Bulundu

1057

Samsun’un Vezirköprü İlçesi Oymaağaç Köyü’nde bulunan Oymaağaç Höyüğü’nde 5 yıldır yapılan kazı çalışmalarında Hititlerin dini merkezi olan Nerik bulundu. Kazı Başkanı Doç.Dr.Rainer Czichan ortaya çıkan kalıntıların Oymağaç’ın Nerik olduğunu işaret ettiğini söyledi.

Samsun’un Vezirköprü İlçesi Oymaağaç Köyünde bulunan Oymaağaç Höyüğü’nde 5 yıl önce Alman Arkeolog Doç. Dr. Rainer Czichan’ın kazı başkanlığında başlatılan arkeolojik kazılar bu yılda devam etti. 2 aydır devam eden kazılarda üzerinde Hitit çivi yazısıyla yazılmış yazıların bulunduğu 3 adet toprak tablet bulundu. Czichan, 5 yılda toplam 11 tablet, Hitit dönemine ait mezarlar, dini törenlerde kullanılan küçük kaplar, çeşitli kalıntılar bulduklarını dile getirerek, “Tabletlerin üzerinde Tanrı, Nerik ve Hitit kelimeleri yazıyor. Nerik Hititlerin dini merkezidir. Hititlerin en kuzeydeki yerleşim yeridir. Kazıda bulduklarımız bize buranın Nerik olduğunu gösteriyor. Ama yine de yüzde 10 yanılma payımız var. Yüzde yüz burası Nerik’tir diyemiyoruz” dedi.

Bulunan kalıntıların günümüzden 3 bin 400 yıl öncesine ait olduğunu belirten Czichan 20 kişilik bir ekiple yürütülen çalışmalarda, bir sur, sur kapısı ile bir mabede ait olduğu tahmin edilen temel duvarlar ve merdiven ortaya çıkardıklarını da söyledi. Kazı çalışmalarını yerinde incelemeyen Samsun Kültür ve Turizm il Müdürü Yüksel Ünal’da Oymaağaç Höyüğü’nün Hititlerin dini merkezi Nerik olduğu yönünde önemli kalıntıların bulunduğunu belirterek, Nerik olduğunun kesinleşmesinin Türkiye kültür ve turizm açısından çok güzel bir gelişme olacağını belirtti.

17.09.2010 haberler.com