Tralleis Antik Kentine 25 Bin Lira Ek Ödenek

642

Tralleis Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Rafet Dinç, antik kent içinde bulunan ve güvenlik eksikliği nedeniyle önceki yıllarda definecilerin tahribatına maruz kalan Arsenal yapısının restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 25 bin lira ek ödenek gönderdiğini bildirdi. Dinç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tralleis Antik Kenti’nde bulunan ve zamanında askeri depo olarak kullanılan Arsenal yapısının korunabilmesi için bazı eksiklerinin olduğunu belirterek, yapının sadece demir kapılarla korunmaya çalışıldığına işaret etti.

Önceki senelerde definecilerin kapıları kırarak, Arsenal’i yağmaladığını hatırlatan Dinç, şunları kaydetti: ”En önemli tarihi varlıklarımız bu şekilde zarar görüyor. Tarihi gün yüzüne çıkarmak kadar korumak da önemli. Bir çok medeniyete beşiklik etmiş Tralleis Antik Kenti’nde en büyük sorun güvenlik sorunudur. Kazı heyeti olarak bir hem yeni eserleri ortaya çıkarmak, hem de mevcut olanları muhafaza edebilmek için büyük bir çaba harcıyoruz. Bu nedenle çalışmalarımızın bir bölümünü bakım ve onarım işlerine ayırıyoruz.

Talebimiz üzerine Arsenal’deki defineci tahribatı ve çökmelerin restorasyon ve bakımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 25 bin lira ek ödenek gönderildi. Bu nedenle 15 Temmuz’da başlayan Tralleis Antik Kenti kazılarının ikinci bölümünde, 1 Eylül’den bu yana Arsenal’de mesai harcıyoruz. Kazı ekibimiz bu ödenek ile Arsenal’deki tahribat ve çöküntü izlerini giderebilmek için büyük bir gayret gösteriyor.” Dinç, Arsenal’in, Tralleis Antik Kenti içerisindeki en önemli yapılardan biri olduğunu belirterek, yapının uzunluğunun henüz tam olarak tespit edilemediğini sözlerine ekledi.

ARSENAL YAPI

Antik dönemde askeri amaçlı olarak kullanılan yapılara Arsenal adı verilmektedir. Aydın il merkezine yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan Tralleis Antik Kenti’ndeki Arsenal yapı, Gymnasium’un 300 metre kuzeyinde Antik Tralleis-Efes yoluna açılan bir vadinin kuzey yamacında yer almaktadır. Kurulduğu günden bu yana bir askeri garnizon kenti olan Tralleis’in en önemli yapıları arasında gösterilen Arsenal yapı, tünellerle şehrin önemli merkezlerine, akropole ve diğer askeri yapılara bağlanmış durumda.

Tünel yüksekliklerinin bazı yerlerde ihtiyaca göre 4, hata 9 metreye kadar ulaşabildiği yapıda, bir labirenti andıran tünellerinde belirli aralıklarla kapılar ve savunma setleri de mevcut. Halen Arsenal olarak tanımlanan yapıya bağlı tünellerden yaklaşık bin metrelik bir bölüm açılmış, geri kalan bölümleriyse kapalı olarak duruyor. Tünellerin şimdiki Aydın merkezinin altına kadar ilerlediği tahmin ediliyor.

17.09.2010 Yeni Asır