Seradan Tarih Çıktı, Çiftçi İsyan Etti

727

Sera için kazdığı arazisinden Roma Dönemi’ne ait villa ve mozaikler çıkan çiftçi kazılar yüzünden isyan etti.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde oturan Nizamettin Oral’ın 2008 yılında bahçesinde sera kurmak isterken, bulduğu mozaiğin M.S. üçüncü yüzyılda Roma Dönemi’ndeki bir villaya ait olduğu tahmin ediliyor.

Çaycuma ilçesine bağlı Kadıoğlu Mahallesi’nde oturan Nizamettin Oral, bahçesinde sera kurmak isterken, Zeugma benzeri bir mozaik bulmuştu. Olayın ortaya çıkması üzerine Kültür Bakanlığı Kdz. Ereğli Müzesi tarafından kazı çalışmaları başlatılmıştı. M.S. 3. yüzyıldan kalan Roma Dönemi’ne ait bulguların elde edildiği kazı çalışmalarının bu yılki etabı yaklaşık bir hafta önce başladı.

Bulunan 2 mozaik ve ardından ortaya çıkan odaların ardından üçüncü mozaik bulundu. Üçüncü oda için ümitlendiren çalışmalarda, odaların güzel ve dekorlu olması villa ihtimalini arttırıyor. M.S. üçüncü yüzyıla ait olduğu tahmin edilen yapının yüksekte olması ve elde edilen bulguların kilise yada hamama ait olmaması da villa olasılığını artırdığı belirtildi.

Yapının üzerine ikinci yerleşimin olması nedeniyle net bir sonuca varamadıklarını belirten Kdz Ereğli Müzesi Müdürlüğü arkeolog Handan Özalpay, “M.S. 3. yüzyıl Roma döneminde yüksek yerlere yazlık gibi villaların kurulması geleneği, ortaya çıkan mozaiklerin dekorlu ve güzel odalara işaret etmesi ve elde edilen bulguların Kilise ve hamam gibi bir yapıya ait olmamaları villa ihtimalini güçlendiriyor. Bu nedenlerden ilk olarak villa tahmin ettik, halen daha villa olduğunu düşünüyoruz. Tarihi yapının üzerine ikinci yerleşiminin bulunması ve yüksek derecede tahrip olması nedeniyle de, net bulgulara ulaşamıyoruz. Şuan ki yaptığımız çalışmalar ise mozaiklerin devamının olup olmadığını tespit etmeye yönelik. Başka mozaik olmadığını belirlememiz halinde mozaiklerin taşınması veya yerinde korunması yönünde kurul kararını bekleyeceğiz. Kurulun yerinde vereceği kararın ardından çalışmaların yönü ve vadesi netleşecek” dedi.

KAZILAR HAYATINI KARARTTI

Kazı çalışmalarının yapıldığı bahçenin sahibi Nizamettin Oral ise, 2 yıl 8 aydır, kendi bahçesinin kendisine emanet edildiğini söyledi. Yedi emin olarak teslim edilen bahçedeki kazı çalışmalarının zarar görmemesi nedeniyle evinin balkonunda gece gündüz nöbet tuttuğunu belirten Nizamettin Oral, devletin hiçbir maddi destek vermemesinden yakındı.

2 yıl 8 aydır bahçesini ekemediği için önemli derecede maddi kaybı olduğunu da belirten Nizamettin Oral, çalışmalar bitirildikten sonra alanın etrafına en azından tel çekilmesini istedi. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a seslenen Oral, kendisinin ve kazı çalışmalarına sahip çıkılmasını istedi. 3 yıldır binlerce TL maddi zararı olduğunu da belirten Nizamettin Oral, yaşadıklarını şöyle anlattı;

“2008 yılında bahçemde sera kurmak istedim. Seranın demir çubuklarını araziye monte etmek isterken, sert bir zemine denk geldim. Kazdığımda ise mozaiği buldum. Böyle bir durumun yasak olduğuna dair bilgim yoktu. Köydeki bir çok kişiye gösterince, olaya jandarma ve Kültür Bakanlığı müdahil oldu. Burayı bana yedi emin olarak emanet ettiler. Kazı çalışmalarının yürütülmediği zamanlarda, şikayet olduğunda gecenin bir vaktinde bile gelip kapımı çalıyorlar. Alana bakıyorlar. Şikayetler haricinde kapıma uğrayan olmuyor. Böyle etrafına bant çekmekle olmaz. Karda, yağmurda evimin balkonunda nöbet tutuyorum. Zarar uğramasın diye uyku bile uyuyamıyorum. Beni tek teselli eden noktası, kazı çalışmalarında köyümüzün gençleri çalışıyor para kazanıyor. Ama en azından alanı tel örgü ile çevirsinler.”

Bahçedeki ağaçların kesildiğini ve kazı çalışmaları nedeniyle ekim yapamadığını da anlatan Oral, “Daha önce mısır, domates, salata gibi ürünler ekiyordum. En son da sera yapmıştım. Maddi olarak zararım ne kadar dır bilmiyorum ama seradan şuana kadar en az 9 kez ürün almıştım. 4-5 adet meyve ağacım gitti. Bahçemin kazı yapılan hiçbir kısmına ekebileceğim diğer ürünleri de ekemiyorum. Şuana kadar bu zararım ödenmedi. Böyle bir tarihi yapıyı, ortaya çıkardığımız için ödüllendirmeyi beklerken, zararını da kendimiz çekiyoruz. Yine de devletimiz milletimiz için katlanıyoruz ama buradaki belirsizlik netleşsin istiyorum” diye konuştu.

20.09.2010 Haber Türk