Daskyleion’da İki Tümülüs

1290

”Daskyleion Antik Kenti”nin yakınında, biri tarihi eser kaçakçıları tarafından tahrip edilmiş iki tümülüs bulundu.

Dünyada en erken tarihli Zerdüşt tapınma merkezinin yer aldığı Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Ergili köyü yakınlarındaki ”Daskyleion Antik Kenti”nin yakınında, biri tarihi eser kaçakçıları tarafından tahrip edilmiş iki tümülüs bulundu.

Kazı ekibi başkanı Muğla Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kaan İren, gazetecilere yaptığı açıklamada, Eşen köyü yakınlarında tarihi eser kaçakçıları tarafından tahrip edilen tümülüsün ardından yeni bir tümülüs daha bulduklarını söyledi.

Bu tümülüsün, bugüne kadar tarihi eser kaçakçıları tarafından keşfedilmediğini belirlediklerini dile getiren İren, şöyle konuştu:

”Antik dönemde soyulma girişiminin başarılı olamadığını düşündüğümüz bu tümülüsün Daskyleion’a bakan yüzünde, giriş kapısını bulduk. Kapıdan sonra ön oda, sonra bir başka kapı ve onun arkasında ise iki iskeletin yer aldığı mezar odasına ulaştık. Mezar odasındaki iki ölü sedirinin üzerindeki mermere bulaşan erguvan rengi nedeniyle, bu mezarların Pers kraliyet ailesi veya onun yakınlarından soylu kişilere ait olduğunu düşünüyoruz.”

İren, tümülüste ayrıca, 22 yıllık Daskyleion kazı tarihinde görülmeyen bir buluntu örneği olarak ahşap sehpa ayakları parçaları bulduklarını dile getirerek, ”Üzerine deri gerilmiş olan bu ahşap parçalarını, incelenmek üzere Bodrum’daki Su Altı Arkeoloji Enstitüsüne göndereceğiz. Tümülüste ayrıca Filistin’den getirilmiş cam bilezik, gümüş küpe, koku şişesi ve altın taç parçalarının yanı sıra 30’un üzerinde elektron (altın ve gümüş karışımı) sikkeye ulaştık” diye konuştu.

-KAPIDA ZİYAFET İZLERİ-

Tümülüsün kapısında, bölgede bir ziyafet yapıldığını gösteren izlere rastladıklarına değinen İren, ”Bir ziyafet ateşi yakılmış. Ateş içine atılmış içki kapları da bulduk. Daha sonra ateşin üzeri, kireçli bir tabakayla örtülmüş” dedi.

İren, iki iskeletin kökenlerinin belirlenmesi doğrultusunda DNA analizlerinin yapılacağını ve iskeletlerin kafatasları üzerindeki etlendirme çalışmaları sonucunda da yüz hatlarının ortaya çıkacağını kaydetti.

Doç. Dr. Kaan İren, tümülüse, tarihi eser kaçakçılarından önce ulaşmalarının önemine işaret ederek, ”Bulduğumuz mezar, geçtiğimiz aylarda Milas’ta ortaya çıkan mezar kadar önemli bir arkeolojik buluntudur” dedi.

19 günlük bir çalışma sonucu 25 bin liralık ödenekle gün ışığına çıkarılan tümülüsün geçici restorasyonu için 25 bin lira daha harcanacağı bildirildi.

-TÜMÜLÜS-

Tümülüs, kral ve kral ailesi için inşa edilen mezar odası üstüne yığılan toprak veya taşlardan oluşturulan yapay tepe tipi anıtlara deniliyor.

Frigler döneminde Anadolu’da görülmeye başlayan tümülüslere, ölen kişi ile birlikte, kullandığı ve kendisine hediye edilen eşya da konuluyor. Tümülüsün boyu ve mimarisi, ölen kişinin zenginliğini de simgeliyor.

21.09.2010 Gerçek Gündem