Ayvalık’ta Tarihi Eser Operasyonu

936

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nde polisin düzenlediği operasyonda, çok sayıda tarihi eser ele geçirildi, bunları kaçırdığı öne sürülen 1 kişi gözaltına alındı.

İhbarı değerlendiren Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 82 yaşındaki A.Y.O.’nun Ayvalık 150 Evler ve Ali Çetinkaya mahallerindeki evlerine operasyon düzenledi. Evlerde yapılan aramalarda, Roma dönemine ait bir kulplu toprak testi, bir kulplu toprak matara ve iki topraktan yapılmış kadın başı ve kulplu testi, üzerinde Arapça harfler bulunan 29 sikke, Bizans dönemine ait 13 sikke, İslami döneme ait 7 sikke, Helenistik döneme ait 32 sikke, Bizans dönemine ait metal haç, Roma dönemine ait pipo, Osmanlı dönemine ait 5 pipo, Bizans dönemine ait üzerinde resim ve hac sembolleri olan metal levha ele geçirildi.

Gözaltına alınan A.Y.O.’nun Trakya Üniversitesi’nden emekli öğretim üyesi olduğu, ifadesinde tarihi eserlerin aile yadigarı olduğunu söylediği öğrenildi. Polis, olayla ilgili soruşturmaya devam edildiğini bildirdi.

22.09.2010 Hürriyet