Boncuklu Höyük, Dünyanın İlgi Odağı Olacak

1300

Dünyanın ilk yerleşim yeri olarak kabul edilen Karatay İlçesinin Hayıroğlu Belediyesi’nde bulunan Çatalhöyük yerleşim yerine 9 kilometre uzaklıkta bulunan Boncuklu Höyük’te arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor.

Arkeologlar tarafından Boncuklu Höyük olarak adlandırılan yerleşim yerinin Çatalhöyük’ten en az bin yıl daha önce kurulduğu, tarihin milattan önce 7500 ile 8500 arasına kadar uzandığı belirtildi. Liverpool Üniversitesi projesi olan kazı çalışması arkeolog Doç. Dr. Douglas Baird başkanlığında ve yardımcısı arkeolog Dr. Adnan Baysal tarafından yürütülüyor. 25 arkeolog eşliğinde süren kazı çalışması 2006 yılında başlatılan proje ile orta Anadolu’da tarım ve hayvancılığın nasıl başladığını ve ilk köy yerleşmelerinin ortaya çıkışı araştırılıyor. Boncuklu Höyük yerleşim yerinin dünya’da ilk yerleşim yeri olarak bilinen Çatalhöyük’ün en az bin yıl öncesinde kurulduğunu belirten arkeolog Doç. Dr. Douglas Baird şöyle konuştu: “Çatalhöyük’ten en az bin yıl kadar önce kurulan bu yerleşim yerindeki insanların Çatalhöyük’te yaşayanların ataları olduğunu düşünüyoruz. Araştırmalarımız sonucunda Anadolu’da ilk tarım ve hayvancılığın burada başlamış olduğunu bulduk. Yerleşim yerindeki toprağı incelediğimizde eskiden yaşayan insanların arpa, buğday ve arpa gibi besinler yediğini gördük. İlk tarımın başlangıcı burası diyebiliriz” dedi. Doç Dr. Baird, tarım ve hayvancılığın buradan Avrupa’ya taşındığının altını çizerek, “Burada yaşan insanların eşyalarına baktığımızda başka insanlardan etkilendiğini görüyoruz ve ticaretle uğraştıklarını anlıyoruz. Çatalhöyük’ün ilk halkası olan Boncuklu Höyük’te insanlar tarım ve hayvancılık ile uğraşmışlar ve tarımın Avrupa’ya buradan yayıldığını düşünüyoruz” diye konuştu.

EV PLANLARI ÇATALHÖYÜK’LE AYNI

Doç. Dr. Baird, burada ortaya çıkan evlerin Çatalhöyük’teki evlerin benzerleri olduğunu belirterek, “Tabana kazılmış olan yuvarlak yapılı kerpiç evlerin içinde ocak ve evin altında ölen aile yakınlarının mezarları bulunuyor. Bu yapı ve şekil itibarı ile Çatalhöyük’teki ev planları ile aynı. Ancak bu yerleşim yeri Çatalhöyük’ten en az bin yıl önce kurulmuş ve Çatalhöyük’te yaşayanların atalarıdır. Kazılar sonucu bulduğumuz bayanların süs eşyası olarak kullandıkları boncukların bir hayli fazla olması nedeni ile bu yerleşim yerine Boncuklu Höyük ismini verdik. Ayrıca kazı sonucunda av aletleri yapmak için kullanılan ok düzeltici ve balta kalıntıları bulduk” diye konuştu. Ayrıca ilk aile yaşamının burada yaşandığını belirten Doç. Dr. Baird, iskeletlerdeki incelemeler sonucunda kadın ve erkek arasında iş paylaşımı konusunda bir fark olmadığını anladıklarını söyledi. Hayıroğlu Belediye Başkanı Mustafa Geçgil, ülke açısından böylesine önemli bir kazı çalışmasına ev sahipliği yaptıklarından duyduğu mutluluğu dile getirerek, arkeologlara ellerinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

25.09.2010 Merhaba