1. Çorum Kazı ve Araştırmalar Sempozyumu

1292

Hitit Uygarlığının merkezi olan Çorum’da, Hatti ve Hitit tarihini araştırmak için devam eden 6 arkeolojik kazının başkanı ve eserler üzerinde araştırma yapan bilim adamları, ilk kez düzenlenecek ”1. Çorum Kazı ve Araştırma Sempozyumunda” buluşacak.

Çorum Valisi Nurullah Çakır yaptığı yazılı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ile kentte 6 arkeolojik kazı ve bir yüzey araştırmasının yıllardır devam ettiğini hatırlattı. Çakır, 2 Ekimde düzenlenecek sempozyumda, kazı başkanları ve eserlerin üzerinde araştırma yapan bilim adamları ile bir araya gelineceğini belirtti.

Anadolu topraklarında yaşamış uygarlıkların izlerini ortaya çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak kadar bu uygarlıklarla ilgili bilim adamlarının yaptığı bilimsel çalışmalar ile araştırmalara sahip çıkılmasının önemine vurgu yapan Vali Çakır, şunları ifade etti:

”İlimiz sınırları içerisinde Hatti ve Hitit tarihinin araştırılmasına yönelik Boğazkale-Hattuşa kazıları yanında, Alacahöyük, Ortaköy-Şapinuva, Eskiyapar, Resuloğlu ve Bayat Derekutuğun kazıları devam etmektedir. Bu kazılar ve elde edilen buluntular arkeoloji bilimi ile uğraşan akademisyenler tarafından devamlı olarak ilgi ile takip edilmektedir. İlimizde geçmiş dönemlerde Hatti ve Hitit tarih ve kültürünü anlatan küçük ölçekli de olsa bilimsel toplantılar ve sempozyumlar yapılmıştır. Bu toplantıların daha geniş çevrelere ulaşması, uluslararası bir boyut kazanması amacıyla devam ettirilmesinden hareketle ‘Uluslararası Hititoloji Kongresi’ düzenlenmektedir. Bu kongreye destek olacağını düşündüğümüz aynı zamanda halkın kültürünü geliştireceğine inandığımız ‘I. Çorum Kazı ve Araştırmalar Sempozyumu’ 2 Ekimde Çorum Müzesi Konferans Salonunda yapılacaktır.”

Çakır, kentte gerçekleştirilen arkeolojik kazıların başkanları ile müze ve kazılarda açığa çıkarılan eserler üzerinde yapılan bilimsel araştırma sahiplerinin katılımları ile yapılacak sempozyumda 10 bildirinin sunulacağını belirtti. Çakır, Hatti, Hitit ve diğer dönemlerin araştırılmasına yönelik yapılan kazı, araştırma ve incelemelerin bilimsel olarak ortaya konulacağı, tartışılacağı sempozyumun sonunda yayımlanacak bildirilerin kitap haline getirileceğini kaydetti.

30.09.2010 Memleket