Antik Kent’te Kazıların Sonuna Gelindi

866

Aydın yakınındaki Tralleis Antik Kenti’nin Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç, Tralleis’te kazı sezonunun sona erdiğini belirterek, ”2,5 aylık çalışma sonucunda, 43 adet müzelik eser ile çok sayıda arkeolojik kalıntı ortaya çıkardık” dedi.

Dinç, gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 Temmuzda başlayan kazıların 30 Eylül itibariyle sona erdiğini, bu yıl kazı çalışmalarının oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Çalışmaları sorunsuz bir şekilde tamamladıklarını ifade eden Dinç, kazıyla ilgili şu bilgileri verdi:

”Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Tralleis Antik Kenti Kazıları’nın 2010 yılı çalışmalarına 25 bin lirası ek ödenek olmak üzere 133 bin lira ödenek gönderildi. Oldukça uygun bir ortamda gerçekleşen bu yılki çalışmalarımızı başarılı bir şekilde tamamladık.

Ekibimizle birlikte yürüttüğümüz 2,5 aylık çalışma sonucunda, 43 adet müzelik eser ile çok sayıda arkeolojik kalıntı ortaya çıkardık. Arkeolojik kalıntılar koruma altına alınırken, 43 adet müzelik eser, Aydın Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Devlet malı olarak kayıtlara geçen bu eserlerin evrakları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da iletildi.”

Dinç, 25 bin lira ek ödeneğin antik kentin Arsenal bölümünün bakım ve onarımında kullanıldığını, bu çalışmanın 1-30 Eylül arasında yapıldığını bildirdi.

02.10.2010 Memleket