Kutsal Hazine Taşıyıcıları Define Avcılarına Karşı

1143

Bergama’da defineciler tarafından talan edilen tümülüsün bir ton ağırlığındaki taş kapısı film gibi operasyonla kurtarıldı.

Bölgede ilk kez görülen ve çok değerli olduğu düşünülen mezar kapısı, helikoptere bağlı halatlarla bulunduğu tepeden alınarak müzeye indirildi. Kapı restore edilip Bergama Müzesi’nde sergilenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteği ile kazı çalışmalarını sürdüren Alman arkeologlar, Bergama kentine hâkim olan Kula Bayırı Tepesi’nde Pergamon kraliyet hanedanlığına ait bir mezar buldu. Arkeologlar, defineciler tarafından balyozla kırılan mezar kapısının müzeye kaldırılmasına karar verdi.

Araçların çıkması mümkün olmayan tepeden 1 ton ağırlığındaki taş kapının indirilmesi için Türkiye’de ilk kez bir hava operasyonu uygulandı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün tahsis ettiği helikopterin halatına bağlanan taş mezar kapısı, Bergama Devlet Hastanesi helikopter pistine indirildi. Ve kamyona yüklenip Bergama Müzesi’ne götürüldü.

Kazı Başkanı ve İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Felix Pirson Pergamon kraliyet hanedanı olan Attaidler dönemine ait (M.Ö 3- 2 yüzyıl) Helenistik tümülüsü eylül ayında keşfettiklerini açıkladı. Pirson, “Gerek mezar yapısının yüksek kalitesi, gerekse tümülüsün kente ve tüm ovaya hâkim bir yerde bulunması göz önünde bulundurularak mezarda gömülü kişinin kraliyet ailesine mensup biri olduğunu tahmin ediyoruz” dedi

02.10.2010 Radikal