Lahidin Restorasyon Çalışmaları Sürüyor

827

Taşağıl bölgesinde karayollarının yol yapım ve genişletme çalışması sırasında iş makinesi tarafından ortaya çıkartılan Roma dönemine ait lahidin restorasyon çalışmaları sürüyor.

Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun kararının ardından Alanya Müze Müdürlüğü envanterine alınan eser Side Müze Müdürlüğü’nde görevli Restoratör Suzan Okumuş tarafından restore ediliyor. Eserlerin mekanik yöntemle temizlendiğini söyleyen Okumuş, “Lahidin yüzeyinde çok yoğun bir tabaka vardı. Kabartmaların teşhir edilmesi, esere ait olmayan tabakanın temizlenmesi için bugün çalışmalara başladık. Esere ait olmayan her tabaka, esere zarar veriyor. Öncelikle eserin üzerini kaplayan tabakanın kimyasal yapısını tespit etmekle ise başladık. Eserin tamamen kalsiyum karbonat ile kaplandığını belirledik ve bu doğrultuda hangi teknikle restorasyonu tamamlayacağımıza karar verdik. Orijinal tabakaya ulaşmak için kimyasal ürünler kullanmadan elimizdeki imkanlarla mekanik temizleme yöntemini kullanacağız. Restorasyonun ne zaman sonuçlanacağı ile ilgili ileri bir tarih veremiyoruz. Çünkü, minik minik aletlerle kuyu kazmaya çalışıyoruz” dedi.

Antalya Kültür ve Tabiat Varlıları Koruma Bölge Kurulu ve Alanya Müze Müdürlüğü’nün bölgede yaptığı incelemede eserlerin Genç Roma dönemine ait olduklarının tespit edildiğini ifade eden Müze Müdürü Türkmen, “Lahit yörenin yerel taşından yapılmış. Laktin üzerindeki betimlemelere göre eserin hangi döneme ait olduğunu belirlemeye çalışıyoruz. Lakitin içinden bir iskelet çıktı. Geçen hafta Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden bir antropolog geldi ve iskeletin 40-50 yaşlarında bir erkeğe ait olduğunu tespit etti” diye konuştu.

01.10.2010 Yeni Alanya