Almanlara Sfenks Resti

1264

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Almanya’da bulunan Hattuşaş Sfenksinin Türkiye’ye iade edilmemesi durumunda, Almanların kazı iznini iptal edeceklerini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Almanya’da bulunan Boğazköy (Hattuşaş) Sfenksinin Türkiye’ye iade edilmemesi durumunda, Almanların 104 yıldır devam ettirdikleri, Hattuşaş Kazı iznini iptal edeceklerini açıkladı.

Boğazköy’ün güney kapısında yer alan ve 1917 yılında onarım amacıyla Berlin’e götürülen Sfenks, bir daha Türkiye’ye dönmedi. UNESCO ve Alman Hükümeti ile görüşmeler sürerken, Berlin Turizm Fuarına giden Bakan Günay, Sfenksi geri istediğini Alman hükümet yetkililerine iletti. Günay, eserin geri verilmemesi durumda Almanya’nın Hattuşaş bölgesindeki kazı izninin iptal edileceğini belirtti.

104 YILLIK KAZI

Hattuşaş’da ilk sistemli kazı çalışmaları 1906 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü ile Alman Şark Cemiyeti tarafından yapılmaya başlandı. M.Ö. 1280’de Mısırlılar ile Hititler arasında imzalanan ve tarihin ilk yazılı barış antlaşması olan ”Kadeş” de bu kazılarda gün ışığına çıkartıldı. Hattuşaş kazıları günümüze kadar Alman Arkeoloji Enstitüsü bünyesinde ve Doç. Dr. Andreas Schacner başkanlığında devam ediyor. Hattuşaş, 1986 yılından beri UNESCO’nun , Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alıyor.

04.10.2010 Akşam