Antik Tiyatro Balicilerin Mekanı Oldu

931

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan antik tiyatro balicilerin mekanı oldu.

4 medeniyete başkentlik yapan İznik’i turizme açmak için yetkililer çalışırken, bir yandan da istenmeyen manzaralar yaşanıyor. Selçuk Mahallesi’nde bulunan Romalılardan kalma antik tiyatro balici ve ayyaşların mekanı haline geldi. Dünyada sayılı olan beşik tonozlu antik Roma tiyatrosu boş bali kutuları ve içki şişelerinden geçilmiyor. Çöplüğe dönen antik tiyatronun içler acısı hali vatandaşları üzüyor.

Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, turizmcilerden antik tiyatronun ayağa kaldırılmasını istemişti. Koç’un görevinden ayrılması ile unutulan Roma tiyatrosundaki mermer sütunlar sprey boyalarla kirletilirken, tinercilerin atıklarıyla adeta çöplüğü andırıyor. Sahipsizlik yüzünden mezbeleliğe dönen Roma tiyatrosunu yerli ve yabancı turistler ziyaret etmekten çekinirken, vatandaşlar yetkilileri göreve davet ediyor.

SURLAR DA DÖKÜLÜYOR

İlçenin dört tarafını saran Roma ve Bizans dönemlerinde yaptırılan tarihi surlar da bakımsızlıktan dökülürken, surların üzerinin otlarla kaplı olması dikkati çekiyor. Öte yandan yaşları 13-15 arasında değişen birkaç balicinin geçtiğimiz günlerde sahil yolu üzerinde bulunan surları yakması da tepkiye sebep oldu.

04.10.2010 Bursa Hakimiyet