Kibyra Antik Kenti Kazıları

825

Kibyra Antik Kenti 2010 Yılı kazı çalışmaları, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden 10 kişilik akademisyen ekip, farklı üniversitelerden 20 öğrenci, Gölhisar ve Yusufça Kasabasından 40 işçi ile sürdürülüyor.

Kazı başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki kazılarda, büyük kamu yapılarından Stadion (stadyum) ve Agora (çarşı) ile kentin Kuzey ve Doğu Nekropol (mezarlık) alanlarında kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapıldığını söyledi.

Özüdoğru, 14 bin kişilik kapasitesi ve büyük oranda sağlam korunmuşluğuyla Anadolu’nun en önemli yapılarından biri olan Kibyra stadionundaki kazı çalışmalarının, doğu oturma sıralarında yoğunlaştığını ifade etti. Özüdoğru, ‘Alanda halen devam eden kazı çalışmalarında özellikle Güney uçta yaklaşık 9 metre yüksekliğinde iki katlı, kemerli destek payeleri açığa çıkarılmıştır. Ayrıca Doğu oturma sıralarının Kuzey ucunda yürütülen kazılarda, oturma sıralarının kemerlerle desteklenmiş olduğu tespit edilmiş ve aynı alanda kentin en erken dönemine ait üç adet anıt mezar açığa çıkarılmıştır. Agorada sürdürülen kazılarda görkemli bir sütunlu cadde ve dükkanlar açığa çıkarılmaktadır’ diye konuştu.

Kuzey ve Doğu mezarlık alanında yapılan kazı çalışmalarında ise dört adet yer altı oda mezarı ortaya çıkarıldığını ifade eden Özüdoğru, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Bu mezarlarda kazı yapılmasının öncelikli amacı, Kibyra halkının ölü gömme gelenekleri ve öteki dünya inanışları ile ilgili verilere ulaşılmasıdır. Söz konusu mezarların tamamı kaçak kazılar sonucu tahrip edilmesine rağmen, pişmiş toprak seramik, metal ve camdan yapılmış değerli buluntular ortaya çıkarılmıştır.’

04.10.2010 haberler.com