Rhodiapolis Antik Kentinde Kazı Çalışmaları Sona Erdi

770

Antalya’nın Kumluca ilçesi yakınlarındaki Rhodiapolis antik kentindeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümü sona erdi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İsa Kızgut’un başkanlığını yaptığı çalışmaların bu yılki bölümünde, antik kentin batı kapısı, doğu caddesi, astepion içerisinde yer alan hasta tedavi bölümleri, Hadrianeum (İmparator Hadrian için yapılan tapınım yapısı), hayırsever Opramoas’ın annesi ve babası için yaptırdığı onur yapısı kazılarıyla onarım ve sağlamlaştırma çalışmaları yürütüldü.

Rhodiapolis antik kentini ziyaret eden Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, kazı çalışmaları ile ilgili Doç. Dr. İsa Kızgut’tan bilgi aldı.

Doç. Dr. İsa Kızgut, antik kentte bu yıl yaklaşık 3 ay süren kazı çalışmalarının sona erdiğini, kazılarda önemli bulguların gün yüzüne çıkartıldığını belirtti. Bu yılki kazı çalışmalarının planlandığı gibi yürütüldüğünü ve tamamlandığını ifade eden Kızgut, şu bilgiyi verdi:

‘Güzel bir tarihi mirasa sahip olan Rhodiapolis antik kentini halkın gelip görmesini istiyoruz. Bu yıl Bakanlığımızdan aldığımız ek ödenekle de konservasyon ve restorasyon çalışmalarını da gerçekleştirdik. Bu yıl hedeflediğimiz antik kentin batı kapısı ve doğu caddesini tamamen temizledik. Buralardan çıkartılan yaklaşık 750 blok, taş tarlalarına alındıktan sonra caddenin kenarının ne kadar süslü olduğu ortaya çıktı. Astepionun mental hastalar için ayrılmış bölümünü avlusunu geçen yıl kazmıştık. Bu yıl da arka planda kalan ameliyathane ve bedensel hastalar için kullanılan bölümlerinin kazısını tamamladık. Bundan sonraki hedefimiz astepionun tamamen restore edilmesi, sarnıçların üstü açık onların kapatılması ve üzerlerinde yürünebilir hale getirilmesi. Bu sayede bölgenin tek sağaltım merkezi yani astepionu olan yapıyı onardıktan sonra halkın gelip izlemesine sunmak istiyoruz.’

– ‘RHODIAPOLIS ANTİK KENTLERE İLGİ DUYMAMIZI SAĞLADI’-

Hüsamettin Çetinkaya, Rhodiapolis antik kenti kazı çalışmalarının Türkiye’de en hızlı yürütülen kazılardan olduğunu, Rhodiapolis antik kenti sayesinde kendisinin de birçok antik kent ve kazı çalışmaları hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Çetinkaya, şunları kaydetti:

‘Rhodiapolis antik kenti arkeolojiye, antik kentlere ilgi duymamızı sağladı. Kazılara Kültür ve Turizm Bakanımız da büyük destek veriyor. Kazının hızlı yürütülmesinde kendilerinin de payı büyük. İnşallah önümüzdeki yıllarda, burası insanlarımızın daha çok ziyaret edebilecekleri bir konuma gelecektir.’

07.10.2010 haberler.com