Taşlıgeçit Höyüğü Turizme Kazandırılıyor

1044

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan Taşlıgeçit Höyüğü de Türkiye’deki baraj sularından olumsuz etkilenen tarihi yerleşim yerleri arasında bulunuyor.

Şehir devletlerine ev sahipliği yaptığı ve önemli bir ticaret merkezi olduğu belirtilen höyükte 2 yıldır bilimsel kazı yürüten İtalya’daki Bologna Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nicolo Marchetti, höyükteki çalışmalar sonucunda Gaziantep’e bir arkeoloji parkı daha kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Türk ve İtalyan öğrencilerle çok sayıda işçinin çalıştığı kazıyı, höyüğün farklı yerlerindeki açmalarda sürdürdüklerini ifade eden Marchetti, ‘Gün ışığına çıkardığımız bir kule kalıntısı, kent surları, elit ve sıradan ailelere ait ev kalıntıları, mühürler ve depolar burada geçmişte bir şehir devleti olduğunu ortaya koyuyor’ dedi.

Önceki yıllarda ilçedeki Tilmen Höyüğü’nde çalışmalar yaptığını, çalışmaları sonucunda burasının arkeoloji parkı ilan edildiğini anlatan Marchetti, Taşlıgeçit Höyüğü’nün de Tilmen Höyüğü gibi gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra turizme kazandırılması gerektiğini belirtti.

Marchetti, M.Ö. 2000-1600 yıllarını kapsayan Orta Tunç Dönemine ait bir yerleşim yeri olan Taşlıgeçit Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarına ilişkin şu bilgiyi verdi:

“Çalışmalarımızı iki ana hedef doğrultusunda yapıyoruz. Birincisi höyüğü kurtarmak, ikincisi höyük üzerindeki yerleşim yerlerinden geriye kalanları dikkatli bir çalışmayla gün ışığına çıkarmak. Höyükteki şehir devletinden geriye kalanları bütün olarak gözler önüne sermek istiyoruz. Buraya gelecek turist kentin sokaklarını, yapılardan geriye kalan duvarları, kapı girişlerini, taş surlarını, kulesini izleyebilmeli. Bunu yaptığımızda burası da arkeoloji parkı olabilir. Koruma amaçlı olarak da höyüğün baraj sularından zarar görmesini önleyecek bazı önlemler alıyoruz.”

KIŞIN ADA OLUYOR

İslahiye ilçesine bağlı Ağalarobası köyü yakınında, Tahtaköprü Barajı göl havzasında yer alan Taşlıgeçit Höyüğü, baraj gölünde su seviyesinin yükseldiği kış mevsiminde adaya dönüşüyor. Höyük, göl havzasının kuruduğu yaz aylarında ise genişçe bir düzlüğün bir parçası oluyor, ovada bir yükselti olarak kendini gösteriyor.

Höyüğe baraj gölünde suların yükseldiği kış mevsiminde de ulaşılabilmesi için Gaziantep İl Özel İdaresi tarafından başlatılan 4 kilometrelik yol yapım çalışması sürüyor. Höyüğe baraj sularının yükseldiği kış mevsiminde ulaşım, yapımı devam eden 4 kilometrelik bu yol ile yörede bol miktarda bulunan taşlar kullanılarak çevreyle uyumlu inşa edilen taş köprüyle sağlanacak. Yol ve köprü sayesinde Taşlıgeçit Höyüğü kışın ada olmaktan kurtulacak ve yarım adaya dönüşecek, kış mevsiminde de ziyaret edilebilecek. Ayrıca yol ve köprü sayesinde höyükte bütün yıl boyunca kazı ve bilimsel çalışma yapılabilecek.

Tarihi Tilmen ve Zincirli yerleşim yerleri ile dev taş heykellerin bulunduğu Yesemek Açık Hava Müzesi’ne ve özellikle de turist turlarının güzergahı Hatay-Gaziantep kara yoluna yakın olması nedeniyle Taşlıgeçit Höyüğü’nün turizme kazandırıldığında ilgi görmesi bekleniyor.

08.10.2010 Gaziantep Güncel