Çukurova’nın Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

1121

Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Tatarlı Höyüğü’nde yapılan kazı çalışmalarında 373 tarihi kalıntıya ulaşılırken, bölgenin 2500 yıllık dokuma merkezi olduğu belirlendi.

Kazı heyetinin başkanlığını yapan Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Girginer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite tarafından, Tatarlı Höyüğü’nde bu yıl üçüncüsü yapılan kazı çalışmalarına, 35 kişilik uzman ekip ile 40 işçinin katıldığını belirtti.

Başarılı geçen kazıda 373 parça envanterlik ve etütlük esere ulaştıklarını ifade eden Girginer, ‘Höyük, Kizzuwatna ülkesinin önemli yerleşim merkezleri arasında. Çalışmalarımız esnasında bulduğumuz eserler ve bu eserlerin bize verdiği bilgiler, Tatarlı’nın hep kutsal özellikler sunduğu yönünde’ dedi.

Girginer, Tatarlı’da, Orta Tunç Çağı verileri içinde Suriye kültürüne özgü kutsal törenlerde kullanılan kaplara aplike edilen tanrıça heykelcikleri, Geç Hitit dönemine ait ve mutlaka kutsal bir mekanda kullanılan dini tapınma tasvirli taş plaka ve en önemlisi Antik Yunan dininin baş tanrısı Zeus’un pişmiş topraktan yapılmış büstünü bulduklarını söyledi.

Tatarlı Höyüğü’nde her döneme ait çok fazla sayıda ve çeşitli tiplerde tezgah ağırlıkları bulunduğunu ifade eden Girginer, ‘Bu da bize bölgenin şimdilik en azından 2500 yıllık dokuma merkezi olduğunu kanıtlıyor’ dedi.

Helenistik dönem kandili üzerinde Şarap Tanrısı Dionysos’un tasvirinin bulunduğuna dikkat çeken Girginer, bulgudan Tatarlı Höyüğü’nde bağcılık ve üzümün önemli ekonomik değer olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Ekibin, gerekli güvenlik önlemlerini alarak bıraktıkları höyüğü gelecek yıl kazmaya devam edeceklerini de bildiren Girginer, şöyle konuştu:

‘Kazılar sonucunda karşımıza çıkan tüm veriler, Tatarlı Höyüğün, Hititlerin Kizzuwatna ülkesinde yer alan önemli kutsal merkezi Lawazantiya ile aynı olabileceğini düşündürmeye devam ediyor. Bölgeyi her yıl daha uzun süreler kazmamız lazım. 2010 yılı çalışmalarımıza büyük destek veren üniversite yönetimine teşekkür ediyoruz. Üniversitemizin bu katkısı olmasaydı bu yıl höyüğü 1 ay bile kazamazdık. Dünyada çoğu üniversite yaptıkları arkeolojik kazılarla da anılırlar. Çukurova Üniversitesi, Adana’nın tarihinin yeniden yazılmaya başladığı bu çalışmayla diğer alanlarında olduğu gibi ciddi bir misyon üstlenmiş durumda.’

09.10.2010 haberler.com