Kazıdan Tarih Çıktı

1433

Trabzon’da belediyenin altyapı çalışmaları sırasında Bizans dönemine ait 2 adet dehliz ve çarşı ortaya çıktı. Tabakhane Camii önündeki kazı sırasında bulunan, yüksekliği 135 cm, uzunluğu ise 5 m olan taş kemer 2 geçitle ilgili Trabzon Müzeler Müdürlüğü arkeologları çalışma başlattı.

Dehlizler Çarşıya mı Çıkıyor?

Müzeler Müdürü Nilgün Salihoğlu, yapıların 600 yıllık ve Bizans dönemine ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Yılmazer, “Dehlizin önü kapalı. O duvarı yıktığımızda karşımıza tünel, çarşı ya da yol çıkacak” dedi. Konuyla ilgili Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu ve belediye de rapor hazırlıyor.

Trabzon’da belediyenin altyapı çalışmasından Bizans dönemine ait 2 adet dehliz ve çarşı çıktı. Trabzon Müzeler Müdürü Nilgün Yılmazer Salihoğlu, “Çalışmaları durdurduk. Dehlizlerin yaklaşık 600 yıllık olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Tabakhane Camii’nin su akarı ve kanalizasyon yapısını yenilemek için 4 gündür çalışma yürüten Trabzon Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, dün sabah saatlerinde boru döşemek üzere yaptığı çalışma sırasında köprü gibi görünen taş kemer şeklindeki 2 geçide rastladı. Belediye çalışanları bunun üzerine yetkili mercilere durumu iletti. Tabakhane Camii’nin önünden geçen parke yolun altına denk gelen köprü görünümündeki geçidin yaklaşık 600 yıllık olduğu ve Bizans döneminden kaldığı tahmin ediliyor.

Çalışma sırasında tarihi geçitleri bulanlardan işçi Şener Şen, “Dün yapılan kazı sırasında tarihi bir yapıyla karşı karşıya kaldık. Haliyle yapıya zarar vermemek için çalışmaları durdurduk. Biz de hayrete düştük. Hemen ilgili kurumlara konu hakkında bilgi verdik. Ne olacağını biz de merak ediyoruz” dedi.

MÜZE RAPOR HAZIRLIYOR

Yüksekliği yaklaşık 135 santimetre, uzunluğu ise 5 metre olan taş kemer 2 geçit hakkında Trabzon Müzeler Müdürlüğü arkeologları, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Trabzon Belediyesi inceleme başlattı. Trabzon Müzelere Müdürü Nilgün Yılmazer Salihoğlu, ilk incelemelerine göre kemer gözlü yapının 600 yıllık ve Bizans dönemine ait olabileceğini söyledi. Salihoğlu, “Kemer gözlü yapının önü kapalı. O duvarı yıktığımızda karşımıza tünel, çarşı ya da yol çıkacak. Ama büyük ihtimalle çarşı olabileceğini tahmin ediyoruz” dedi.

SEVİNÇ’TEN AÇIKLAMA

Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Osman Necip Sevinç, mimarı kalıntının ortaya çıkmasının ardından durumu hemen Müzeler Müdürlüğü’ne bildirdiklerini ifade ederek, kazı çalışması nedeniyle yolun trafiğe kapanabileceğini söyledi. Trabzon’un her yerinden tarihin çıkabileceğine dikkat çeken Sevinç, “Tabakhane Camisi kanalizasyonunun tıkanması sonucu belediyemize müracaat edildi. Bizde söz konusu yere elemanlarımızı gönderdik. Gerekli çalışmalar yapılırken mevcut hattın açılma olasılığı çok düşük görüldü. Yeni bir hat döşemeye kalktık ancak karşımıza mimarı bir kalıntı çıktı. Durumu Müzeler Müdürlüğü’ne bildirdik, onlarda bize ‘hiç bir yere dokunmayın’ dediler. Bizde bu sefer hattı değiştirdik, ikinci seçenek olarak çalışmamızı başka bir yöne aldık. Orayı açtığımızda bu sefer aynı yapının simetrisi bir tane daha karşımıza çıktı” dedi. Trabzon’un 4 bin yıllık tarihi bir şehir olduğunu kaydeden Sevinç “Her kazdığınız yerden tarih çıkabiliyor. Trabzon’a yapılacak her kazıda özellikle tarihi açıdan resmi yerlerde yapılan kazılarda mutlaka Müzeler Müdürlüğü’nün uzman memurlarının bulunması lazım. Burasının araç trafiğine kapanma ihtimalide bulunuyor” diye konuştu.

EVLİYA ÇELEBİ YAZMIŞTI

Evliya Çelebi’nin seyahatnamelerinde Trabzon’da Bizans dönemindeki kralların ibadet ve özel günlerde kullandıkları güvenli gizli geçitlerin olduğu belirtiliyor. Trabzon Tarihi adlı kitapta ise, Pazarkapı Mahallesi’nde dört ayrı kapının bulunduğu, bunlardan birinin”Süthane”, diğerlerinin “İoannes”, “Mevluz” ve “Mumhane” olarak adlandırıldığı kaydediliyor. Zağnos ve Tabakhane tarafına çıkmakta olan iki kapının da bulunduğu ifade ediliyor.

09.10.2010 Günebakış