6 Bin 500 Yıllık Tarihi Eserler Bulundu

1226

Edirne’nin Enez ilçesinde devam eden arkeolojik kazılarda önemli tarihi eserler gün yüzüne çıktı.

İstanbul Üniversitesi Doğal Varlıkları Koruma Kurulu ve Arkeolojik Kazı Başkanı Prof. Dr. Sait Başaran, Enez’deki arkeolojik kazılarda, MÖ 6.500 yıllık tarihi eserler bulduklarını söyledi. “Anafora, şapeller, kullanılan tarihi eserler, lahitler ve 200’ü aşkın çeşitli tarihi eserlere rastladık” diyen Prof. Dr. Sait Başaran, “Enez’de 33 yıldır kazı yapıyoruz. Enez Antik Kenti oldukça önemli bir liman şehri. Yolların kavşağında kurulmuş. Nehir, deniz ve kara yollarının kesiştikleri noktada Balkanlar, Ege, Yunanistan ve Anadolu arasında kurulmuş antik bir liman kentidir” dedi.

Enez’deki kazıların uluslararası düzeyde yapıldığını belirten Başaran, “Son yollarda Enez Arkeolojisine katkıda bulunmak amacıyla yabancılarda gelmeye başladı. Avusturya’dan bir hoca gelip, kral kızı vazelikasını kazıyor. Bu sene bir Alman ekibi iç limanın mendireklerini incelemek üzere, 10 gün süre ile çalışıp döndüler. Önümüzdeki yıl daha geniş kapsamlı bir çalışma planlıyoruz. İç limanda derinliğini,antik çağdaki yayılım alanını, derinlik içinde herhangi bir şey olup olmadığının araştırılması ve

ayrıca Dalyan Gölü’nde bazı incelemeler düşünüyoruz.Bu incelemeler arasında batıklar ön plana çıkacak.Bunların belirlenmesi için Jeofizik yöntemlerinden yararlanacağız. Radar kullanarak, yer altının görüntülenmesini sağlayacağız. Zaten yıllardır yeraltı görüntüleme sistemleriyle çalışıyoruz Enez’de” diye konuştu.

Prof. Dr. Sait Başaran, Enez’de 80 civarında bir ekiple 3 ayrı bölgede 3 aydır çalıştıklarını ifade ederek, “Enez’de tarihi ve kültür fışkırıyor. Nereye bir kazma vursak önemli tarihi eserler çıkıyor. Müzede teşhir edilecek 200’ün üzerinde tarihi eserlerin bakanlık temsilcimiz gözetiminde kayıtlara geçip Edirne Müzesi’nde sergilemeye koyacağız” şeklinde konuştu.

Arkeoloji Uzmanı Günnur Kurtulmuş ise kazılarda küçük ve büyük birçok lait ve tarihi eserlere rastladıklarını belirterek, Bunların kırılmış olanlarını İstanbul Üniversitesi’ndeki Arkeoloji Atölyemizde Arkeoloji öğrencilerimiz eşliğinde birleştirerek eski haline getiriyoruz. Bende elde ettiğim topraktan küçük bir lait yaptım. Orijinalinin aynısı oldu. Enez gerçekten bir tarih cenneti. Daha çok önemli eserlere rastlayacağımızı umut ediyorum” dedi.

Öte yandan, tarihi Enez Kalesi içinde ve çevresinde bulunan evler, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istimlak edilerek vatandaşlara 50 ve 75 bin TL arasında değişen ücretler ödendi. Tarihi eser bulguların gün ışığına çıkarılması için sonradan yapılan bu evler yıkılarak yerlerinde kazı çalışmaları devam edecek. Vatandaşlar oturmuş oldukları evlerini 3 ay içinde boşaltacak.

11.10.2010 Kent Haber