Myra Antik Kenti’ne Yeni Yol

676

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın gönderdiği 300 bin TL ödenekle, Antalya’nın Demre İlçesi merkezinden Myra Antik Kenti’ne giden 1120 metrelik yol yenileniyor.

Türkiye’de geçen yıl en çok ziyaretçi çeken ören yeri olan Myra Antik Kenti’ne giden yolun yenilenmesi için, Bakan Günay tarafından Demre Belediyesi’ne 300 bin TL ödenek gönderildi. Bunun üzerine Demre Belediyesi’nin, yolun yapımını 380 bin TL’ye ihale etmesi üzerine yolu yenileme çalışmaları başladı. Buna göre, yolun 1220 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğindeki bölümüne kilit parke taşı döşenecek. Yolun batı yönüne 1 metre yüksekliğinde, 1.5 metre genişliğinde yağmur suyu kanalı yapılırken, doğu yönüne ise 2 metre genişliğinde yaya kaldırımı yapılacak. Yoldaki elektrik sisteminin de yer altına altına alınması planlanıyor.

Demre Belediye Başkanı DP’li Süleyman Topçu, Myra Antik Kenti’ni her yıl 500 bine yakın turistin ziyaret ettiğini belirterek, yolu Bakan Günay’ın gönderdiği ödenekle yenileyeceklerini söyledi. Tutarın 80 bin TL’sini belediyenin ödeyeceğini kaydeden Topçu, “Genişliğini 15 metreye çıkaracağımız yol çift yönlü olacak. Artık turistler yürüyerek de Myra Antik Kenti’ne rahatça gidip gelebilecekler. Yolun bir tarafını da çiçeklendirerek güzel bir görünüm kazandıracağız. Aralık ayı ortasına kadar çalışmaları bitirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

13.10.2010 Milliyet