3 Bin Yıllık Fallos, Urartu Tarihine Işık Tutacak

787

Van’da Dilkaya Höyüğü arkeolojik kazılarında çıkarılan yaklaşık 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen Fallos (Bereket Tanrısı) Urartu tarihine ışık tutacak.

Genellikle Ege ve İç Anadolu bölgelerinde sıkça rastlanan Fallos kültürü Urartu kazılarında da ortaya çıkması arkeologları da şaşırttı. Bugüne kadar yapılan Urartu kazılarında bir ilkle karşılaştıklarını söyleyen Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu “Fallos buraya hediye amaçlı mı geldi? Yoksa Fallos kültürü var mıydı? Araştırmalarımız sonucu ortaya çıkacak” dedi.

Van’da yaklaşık 30 yıldır süren Urartu medeniyeti arkeolojik kazılarında bugüne kadar Van Müzesi’ne 5 bine yakın eser kazandıran Prof. Dr. Çilingiroğlu, bir ilke daha imza atarak dünyanın en büyük Urartu müzesi olan Van Müzesi’ne Fallos’u da ekledi. Yunan mitolojisinde bereket tanrısı olarak bilinen, Dilkaya Höyüğü Arkeolojik kazılarında çıkarılan ve yaklaşık 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen Fallos, Van Müzesi’nde sergileniyor.

Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, “Dilkaya Höyüğü 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. Urartu medeniyeti tarafından da kullanılan bir yerleşim alanı. Yaptığımız kazılarda burada bir ilkle karşılaştık. Dilkaya kazılarında bir Fallos bulduk. Bu şimdiye kadar yapılan kazılarda bir ilk. Bu nedenle bu Fallos’u detaylı bir şekilde inceliyoruz. Fallos buraya hediye amaçlı mı geldi? Yoksa Fallos kültürü var mıydı? Araştırmalarımız sonucu ortaya çıkacak. Fallos şu an müzede sergileniyor” diye konuştu.

12.10.2010 Milliyet