7 Bin Yıllık Mağaranın Girişi Kapandı

1310

Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Gündoğan beldesinde 1992 yılında keşfedilen ve koruma altına alındıktan sonra gelecek yıl kültür turlarına açılması için çalışma başlatılan Peynirçiçeği mağarasının girişi yağmur nedeniyle kayaların devrilmesi üzerine kapandı. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, Kalkolitik Çağ ve Eski Tunç Çağı buluntularıyla 7 bin yıllık bir tarihe sahip olan Peynirçiçeği mağarasının, kültür turlarına açılamadan kapandığını söyledi.

Gündoğan beldesinin Pasanda dağı eteklerinde 1992 yılında Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde görev yapan arkeologlar tarafından bulunan Peynirçiçeği mağarası hemen koruma altına alındı. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Türkiye Mağaracılar Birliği ve üniversitelerin bilim kurullarının araştırma yaptığı mağaranın, Batı Anadolu’da 7 bin yıl önce ilk yerleşim merkezlerinden biri olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Üç ayrı koridordan onlarca galeriye ulaşılan ve yer yer yüksekliği 9 metreyi bulan mağarada, eski tunç çağı seramikleri, cilalı balta ve kap parçaları bulundu. Mağarada, erozyonun en az etkilediği bir noktada ocak yanma izi tespit edildi. Ayrıca kalkolitik dönem seramik kap parçalarına rastlandı. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ile Peynirçiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği tarafından hazırlanan proje ile mağaranın 2011 yılı Mayıs ayında kültür turlarına açılması hedeflendi. Mağarada tamamlanan bilimsel araştırmanın ardından, gönüllüler derneği üyeleri temizlik yaptı. Mağaranın ağzı demir kapı ile kapatıldı, tanıtıcı ve uyarıcı levhalar asıldı. Ancak mağaranın giriş kapısı, yağmur sırasında meydana gelen göcükte kayaların devrilmesiyle kapandı.

DOĞA KENDİNİ KORUDU

Peynirçiçeği Gönüllüleri Derneği Başkanı Sema Höcek, sarkıtlarla kaplı, yarasa kolonilerinin yaşadığı mağaranın Karya bölgesinin en eski yerleşimlerinden biri olarak gösterilmesi açısından çok büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Milyonlarca yılda oluşan ve yaklaşık 7 bin yıl önce insanların yaşadığı tespit edilen mağarayı, 5-6 yıllık bir uğraşı sonunda hem korumak, hem tanıtmak, hem de tarih yağmacılarından korumak amacıyla kültür turlarına kazandırmak için proje geliştirdiklerini ve son aşamaya geldiklerini hatırlatan Höcek, ”Mağarayı tam denetimli rehberler ve mağaracılar kontrolünde kültür turlarına açmayı planlarken, doğa yine kendisini korumak amacıyla bir çöküntüyle mağarayı kapattı, koruma altına aldı. Mağaranın bundan sonra açılıp açılmayacağına ilgili kurumlar karar verecek’ dedi.

KÜLTÜR TURU PROJESİ RAFA KALKTI

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, her yıl çok sayıda insanın ziyaret ettiği ve kültür turlarına açılması hedeflenen mağaranın girişinde meydana gelen göçüğün doğal bir afet olduğunu söyledi. Yıldız, ”İçindeki galeriler, travertenler ve göl ile yer altı cennetini andıran mağarayı ziyarete açmak için çalışmalar sürerken, düzenlediğimiz giriş kısmının çökmesi şok etkisi yarattı. Tesellimiz bir felaketin yaşanmamış veya mağarada birilerinin kalmamış olması. Mağaraya şu anda sadece dağın tepesindeki galeriden girilebiliyor. İlk işimiz her yıl çok sayıda insanın ziyaret ettiği mağarada can güvenliği emniyetini almak’ dedi. Çalıştıkları projeyle, bu güzelliği tanıtarak korumayı ve gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarını kaydeden Yıldız, ”Mağaranın giriş kısmını ıslah etmeden ziyarete açmak mümkün değil. Bu da çok büyük bir bütçe gerektiriyor. İlk iş olarak mağaranın girişini kapatıp, tehlikeli bölge ilan ederek yaklaşılmamasını sağlayacağız. Kültür turu projesi bir süre için rafa kalktı. Mağara kültür turlarına açılamadan kapandı’ dedi.

15.10.2010 haberler.com