İslahiye Taşlıgeçit Arkeolojik Park Açıldı

973

Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki Taşlıgeçit Arkeolojik Park’ın açılışı yapıldı.

İslahiye ilçesine bağlı Ağlarobası köyü yakınlarında bulunan tarihi Taşlıgeçit Höyüğü Parkı açılışına İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, İslahiye Kaymakamı Resul Kır, İslahiye Belediye Başkanı Malike Uludağ, kazı ekibinin Başkanı Prof. Nicolo Marchetti ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan kazı ekibinin başkanı Prof. Nicolo Marchetti, 2004 yılında başlayan kazıların, sadece ağustos ve eylül aylarında yapıldığını belirtti. İki ay gibi kısa bir sürede yaptıkları kazı çalışmalarıyla yetinmek zorunda kaldıklarını dile getiren Marchetti, kazılar sırasında, Orta Tunç Çağına ait kalıntıların bulunduğu arkeolojik parktaki kalıntılardan, insanların inançlarını temsil için buraya geldiklerinin net şekilde görüldüğünü söyledi.

Höyükteki kalıntılardan bölgenin bir inanç merkezi olduğunun anlaşıldığını ifade eden Marchetti, ‘Buraya insanlar inandıkları tanrılarına kurbanlar kesmek, dua etmek için gelmişlerdir. Yılın on ayı baraj suları altında kalan höyükteki kazı çalışmaları güçlükle yapılıyor’ diye konuştu.

Çalışmaların zorluklarından bahsederek höyüğü gün yüzüne çıkarmak için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini ifade eden Marchetti, konuşmasının sonunda, katılımcılara höyüğü gezdirerek bilgi verdi.

Höyükte, önceki yılda yapılan kazılarda 450 adet sikke, mühür, boncuk gibi küçük parçalar bulunmuş, bulunan eserler Gaziantep İl Kültür Müdürlüğüne teslim edilmişti.

Höyüğün, günlük yaşamda kullanılmadığı, önemli bir yer olmasından dolayı özel günlerde buraya gelinerek adaklar adanan, tanrıya kurbanlar sunulan bir yer olduğu iddia ediliyor.

12.10.2010 haberler.com