Zeugma 4 Mevsim Gezilebilecek

698

Birecik Baraj Gölü kıyısında bulunan ve barajda su tutulmaya başlanmasıyla arkeoloji dünyasının ilgi odağı haline gelen Zeugma Antik Kenti, yaklaşık 1 milyon TL kaynakla üzeri cam fanusla kapatılarak 4 mevsim gezilebilecek hale getirildi.

Kısa sürede dünya kültür mirası listesine giren ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen Gaziantep’in Nizip İlçesi Belkıs Köyü sınırlarındaki Zeugma Antik Kenti’nin eserlerinin bulunduğu bölümün güneş, yağmur ve kar gibi doğal şartlardan korunması için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Gaziantep Valiliği, İl Özel İdaresi’nin ödeneğinden 1 milyon TL kaynak aktararak, Zeugma Antik Kenti’nin üstünü cam fanus benzeri bir yapıyla kapattı. Böylece antik kent, 4 mevsim gezilebilecek hale getirildi. Zeugma’nın önemli tarihi eserlerinden olan Dionysos ve Danae villalarının üzeri cam fanusla kapatılmasıyla bir bölümü Gaziantep Arkeoloji ve Zeugma Müzesi’nde sergilenen mozaiklerin, bundan sonraki kazılarda çıkarılacak olanları müzeye taşınmadan yerinde sergilenebilecek.

Antik kentte bundan sonra yapılacak kazılarda çıkarılacak eserler, çıkarıldıkları yerde sergilenecek. Böylelikle Zeugma, tıpkı İzmir’deki Efes Antik Kenti’ndeki gibi yaz- kış ziyarete açık olacak. Kazı alanını görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Zeugma Antik Kenti’nden çıkan eserlerinin bazılarını yerinde görebilecek. Bu arada Zeugma’da antik kente ilgi giderek artarken, özellikle hafta sonları Zeugma’ya gelen yerli ve yabancı turistler hem yapılan çalışmaları yerinde görüyor, hem de Zeugma konusundaki meraklarını gideriyor. Turistler, tarihi kenti yerinde görmenin kendilerine ayrı bir heyecan verdiğini belirterek, Zeugma’nın Gaziantep ve Nizip İlçesi için bir şans olduğunu dile getiriyor. Antik kentteki çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

19.10.2010 Milliyet