Arkeoloji Parkına Çelik Kafesli Koruma

1016

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan Taşlıgeçit Arkeoloji Parkı’nda, içi taşlarla doldurulmuş çelik kafesler kullanılarak baraj sularının neden olduğu erozyonun önlendiği bildirildi.

Taşlıgeçit Höyüğü’nde 2 yıldır bilimsel kazı ve ören yerinin arkeoloji parkı olarak turizme açılması çalışmalarını yürüten İtalya’daki Bologna Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Nicola Marchetti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Taşlıgeçit Arkeoloji Parkı için yılın 10 ayı çevresini saran baraj sularının en büyük tehdit olduğunu söyledi.

Baraj sularının neden olduğu erozyonun, geçtiğimiz günlerde arkeoloji parkı olarak ziyarete açılan höyüğün hızla bozulmasına yol açtığını kaydeden Marchetti, höyükte bilimsel kazı yapmakla yetinmediklerini ve höyüğü erozyondan koruyacak çalışmalar da yaptıklarını kaydetti.

Marchetti, erozyonu önleme amaçlı çalışmaları höyüğün kuzey tarafında gerçekleştirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

”Fabrikalardan çelik kafesler temin ettik. Çelik kafeslerin içini ellerimizle taşlarla doldurduk. Kepçe ile daha çabuk doldurulur ama biz bu işi ellerimizle yaptık. Ucuz ve teknolojik bir sistem. Baraj gölünde suyun en yüksek olduğu dönemde höyüğü kayıkla gelerek kontrol ettik. Höyükte erozyon durdu, yüzde 100 oranında durdu, bu çalışmamızı sürdüreceğiz.

Höyüğün yamacının alt kısımlarında çelik kafes kullanmanın yanı sıra üst kısımlara da çelik jeotekstil malzeme serdik. Höyüğün neresinde şiddetli erozyon yaşanıyorsa orada bu çalışmaları yapacağız. Çünkü bizim çalışmamız entegre bir çalışmadır. Biz höyükte bilimsel araştırma yanında, höyüğü korumaya ve turizme kazandırmaya da çalışıyoruz.”

-TAŞLIGEÇİT ARKEOLOJİ PARKI-

İslahiye ilçesine bağlı Ağalarobası köyü yakınında, Tahtaköprü Barajı göl havzasında yer alan Taşlıgeçit Höyüğü, Marchetti’nin yürüttüğü kazı ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından geçtiğimiz günlerde arkeoloji parkı olarak ziyarete açıldı.

Baraj gölünde su seviyesinin yükseldiği kış mevsiminde adaya dönüşen höyük, göl havzasının kuruduğu yaz aylarında ise genişçe bir düzlüğün bir parçası oluyor, ovada bir yükselti olarak kendini gösteriyor.

Çevresini saran sular nedeniyle yılın yalnızca 2 ayı kara yoluyla ulaşılabilen höyüğe yılın dört mevsiminde karayoluyla ulaşılabilmesi için Gaziantep İl Özel İdaresi 4 kilometrelik bir yol ve yöredeki taşları kullanarak çevreyle uyumlu bir köprü inşa etti.

Taşlıgeçit Höyüğü, yapılan tüm bu çalışmalar sonrasında, Tilmenhöyük’ün ardından İslahiye’deki ikinci arkeoloji parkı oldu ve ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Höyükte Marchetti tarafından gerçekleştirilen bilimsel kazı ve erozyon önleme amaçlı çalışmalar gelecek yıllarda da sürdürülecek.

20.10.2010 Zaman