Malatya’daki Persler Döneminde Yapılan Kale Onarılıyor

745

Persler döneminden beri çeşitli uygarlıkların kullandığı, giriş kapısı ve bazı kalıntıları ayakta olan Malatya’nın Darende ilçesindeki Zengibar Kalesi’nin kapısının onarımı tamamlandı.

Kalenin turizme kazandırılması amacıyla önümüzdeki günlerde çevre düzenleme çalışmalarının da yapılacağı bildirildi.

Darende Kaymakamı Mehmet Aktaş, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki en eski eserlerden birisi olan kale kapısının gelecek medeniyetlere ulaşması amacıyla onarılarak kurtarıldığını ifade etti.

Kaymakam Aktaş, İstanbul Teknik Üniversitesi Şehircilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ocakçı’nın destekleriyle aynı üniversitenin Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller başkanlığındaki 6 kişilik teknik ekibe ücretsiz hazırlatılan projenin Sivas Anıtlar Kurulu tarafından onaylanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsis edilen ödenekle restorasyonun gerçekleştirildiğini belirtti.

Kale kapısının orijinal mimarisi, özgün dekorasyonu, taşıyıcı sistemi ile yapı malzemelerine uygun olarak onarıldığına dikkat çeken Aktaş, restorasyonun aynı zamanda Darende kent dokusunun, arkeolojik kalıntılarının yakından incelenmesi, belgelenmesi ve mimarlık tarihi açısından önemli bir çalışma olduğunu ifade etti.

Aktaş, ‘Yüksek bir kaya yapısı üzerine kurulu bulunan ve Farsça yekpare taş kale anlamındaki ‘Seng bar’ kökünden gelen ve günümüzde Zengibar olarak bilinen kale kapısının daha fazla tahrip olmasını önlemek amacıyla başlatılan çalışmalar tamamlanmıştır. İlçemizin son yıllarda artan turizm potansiyelinde alternatif bir gezi alanı olarak değerlendirilecek kale, çevre düzenlemelerinin de yapılmasıyla önemli bir cazibe merkezine dönüşecek, Darende’nin tarihi dokusunun günümüze akseden bir yapısı ve gelecek kuşaklara aktarılmasında sarsılmaz bir miras olarak kalacaktır? diye konuştu.

– ZENGİBAR KALESİ-

7000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Darende’ye, Hititlerin ardından Asurlular hâkim olmuş, Mezopotamya ile Anadolu arasındaki ticaret merkezlerini ellerinde tutabilmek için Tohma Suyu boyunda koloniler kurmuşlardır. Sonraki yıllarda Persler tarafından işgal edilen Darende’deki Zengibar Kalesini askeri üs haline getirmişlerdir. İlçenin ilk yerleşimi de kalenin içerisinde yapılmıştır. Makedonyalılardan sonra Romalılar ve Bizanslılar yöreye egemen olmuş, sekizinci yüzyıldan sonra Arapların hâkimiyeti ile Zengibar Kalesindeki yerleşim kültür ve ticaret merkezi haline dönüşmüştür.

Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sora Selçuklular egemen olmuş, yerleşim Zengibar Kalesinin dışarısına yayılmıştır. Yıldırım Beyazıt 1399’da Malatya ve yöresini ele geçirmişse de, Ankara Savaşı’ndan (1402) sonra Timur bu topraklara hâkim olmuştur. Sonraki yıllarda yöre Osmanlılarla Memlüklular arasında çekişmeye neden olmuş, Yavuz Sultan Selim 1515’te Malatya ve yöresini kesin olarak Osmanlı topraklarına katmıştır.

24.10.2010 haberler.com