Antik Tiyatroda Kazı Çalışmaları Başladı

868

Konya’nın Seydişehir ilçesi Bostandere beldesinde, Roma dönemine ait Vasada Antik Tiyatrosu’nun turizme kazandırılması için kazı çalışması başlatıldı.

1968 yılında su deposu yapımı için başlatılan kazıda ortaya çıkan antik tiyatro, bölgede antik bir kentin olduğunu da ortaya çıkardı. Geçmişte 10 bin kişinin yaşadığı düşünülen antik kentte ilk olarak tiyatro alanının turizme kazandırılması hedefleniyor. Çalışmaları Konya Arkeoloji Müzesi’nden Kazım Mertek ve Lütfü Öner eşliğinde 10 kişilik bir ekip yürütüyor.

Bin 249 nüfuslu Bostandere beldesinin Belediye Başkanı Turan Koyuncu, beldelerinin adının artık turizmle anılmasını istediklerini söyledi. Bu alanın gün yüzüne çıkmasıyla bölgede turist hareketliliği yaşanacağını belirten Koyuncu, “Antalya’dan Kapadokya’ya giden turistler yol güzergahlarındaki tarihi mekana uğrayabilirler. Antik tiyatro hem beldenin kalkınmasına büyük fayda sağlayacak hem de turizm gelişecek. Kazanacağımız geliri de yine turizme harcayacağız” dedi.

Kazı Başkanı Arkeolog Kazım Mertek, bulunduğu 42 yıldan bu yana hiçbir çalışmanın yapılmadığı antik tiyatronun çok tahrip edildiğini söyledi. Mertek, “Bu yıl çıkan az bir ödenekle burada önce temizlik çalışması yapıyoruz. Şu anda oturma sıraları, ‘Kavea’ dediğimiz kısım ve mevcut taşlarını tamamen ortaya çıkarıyoruz. Daha sonra buranın haritası ve rölevesi çıkarılacak. Ödenek ayrılırsa bu taşların orijinaline uygun olarak sonradan oturma sıraları ilave edilebilir, orkestrasını, sahnesini tamamen açarız.

Burayı turizme kazandırmaya uğraşacağız. Kapadokya yolu üzerinde olması buranın önemini daha da artırıyor” diye konuştu.

Tiyatrodan ayrı antik şehir bulunan alanda yapılacak detaylı kazılarda daha ilginç yapıtlarla karşılaşabileceklerini ifade eden Mertek, “Oturma sıralarına baktığımızda tiyatronun yaklaşık 2 bin kişiye hitap ettiğini görüyoruz. Bu da kentin nüfusunun yaklaşık 10 bin kişi olduğunu gösteriyor. Ödenek verildiği taktirde biz elimizden gelen bütün gayreti gösterip burayı turizme kazandıracağız” dedi.

27.10.2010 Pervasız