Aslanlı Kapı Restore Edildi

4740

Çorum’un Boğazkale ilçesinde bulunan Hititlerin Başkenti Hattuşa’daki ”Aslanlı Kapı” restore edildi.

Aslanlı Kapıda bulunan ve Hitit Medeniyeti döneminde şehrin görkemini yansıtmak için kapının şehir dışına bakan yüzüne yapılan iki aslan kabartması yapılan çalışma ile aslına benzer yenilendi.

Başkent Hattuşa’ya gelen ticaret kervanlarının ve önemli konukların şehre giriş kapısı olarak bilinen Aslanlı Kapı yıllardır ziyaretçilerini bu şekilde karşılıyordu. Yapıldığı dönemde Hitit Medeniyetinin ve Hattuşa şehrinin görkemini yansıtmak için dev kaya bloklarına kabartma şeklinde yapılan 3 metrelik iki aslan heykelinden sağ tarafta bulunanın kafa kısmı bilinmeyen bir nedenle kırılmış ve bu mimari şaheseri olan kapı yıllardır tek aslan tarafından korunmakta idi.

Alman Arkeoloji Enstitüsü Başkanlığı bünyesinde Hattuşa Kazılarını yürütmekte olan Doç. Dr. Andreas Schachner başkanlığındaki kazı ekibi tarafından yapılan restore çalışmaları sonunda Aslanlı Kapı, aslına benzer halde yenilendi.

Restore çalışmalarının tamamlanmasının ardından kapının ilk ziyaretçileri arasında dün Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakkı Akil ve beraberindeki heyet oldu.

29.10.2010 Çorum Hakimiyet