Şarhöyük’de 4 Bin Yıllık Mühür Bulundu

1361

Şarhöyük Arkeoloji Kazısı Başkanı Prof.Dr. Taciser Sivas, Şarhöyük’de yapılan kazılarda höyüğün kültürel tarihinin günyüzüne çıktığını söyledi.

Eskişehir’de 1989 yılından bu yana devam eden Şarhöyük (Dorylaion) arkeoloji kazılarının, kentin tarihi açısından çok önemli bulgular elde edilmesini sağladığını belirten Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taciser Sivas, “Şarhöyük, Eskişehir’in kent kimliğine kavuştuğu ilk yerdir. 1989 yılından beri bu höyük ve çevresinde kazı çalışmalarımız devam ediyor. Höyükde yapılan kazılarda Hitit, Helen, Bizans ve İslam tarihine ait çok önemli bulgular elde ediyoruz. Bu sene yaptığımız çalışmalarda höyük ve çevresinin röntgenini çekerek önümüzdeki senelerde yapacağımız kazılarda neler yapabileceğimizi inceledik. 70’i aşkın sergilenebilir nitelikte, 200’den fazla ise kültürel tarihi aydınlatmaya yardımcı olacak eser bulduk. Bunların içerisinde Hitit dönemine ait çift yüzlü bir mühür de var. Şu anda mührü okutmak için bir hiyeroglif uzmanını bekliyoruz. Bu mührü okuduğumuz zaman Hitit tarihini aydınlatacak çok önemli bilgiler elde edeceğiz” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile AÜ adına devam eden kazılara bu yıl, AÜ Öğretim Üyeleri ve öğrencilerinden oluşan 45 kişilik ekibin yanısıra, Eskişehir Valiliği ve Eskişehir Cumhuriyet Baş Savcılığı’nın da izni ile Eskişehir Açık Cezaevi’nden 50 mahkum da işçi olarak katıldı.

30.10.2010 Haber Oku