Milyon Dolar Değerinde 554 Tarihi Eser Ele Geçti

1438

Ankara’da, Aksaray’da kaçak kazı yapan bazı kişilerin buldukları tarihi eserleri yurt dışına çıkartmayı çalıştıkları tespit edildi. Mali polisin Çankaya’da bir adrese düzenlediği operasyonda 554 eser ele geçirildi, R.B. ve Ş.B. gözaltına alındı.

Başkent polisinin tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlediği operasyonda 554 tarihi eser ele geçirilirken, 2 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Aksaray’da kaçak kazı yapan bazı kişilerin buldukları tarihi eserleri yurt dışına çıkartmayı çalıştıklarını tespit etti. Yapılan tespitlerin ardından Mali polisin Çankaya’da bir adrese düzenlediği operasyonda R.B. ve Ş.B. gözaltına alındı. Zanlılarla birlikte çeşitli dönemlere ait olduğu belirlenen heykelcik, balta, obje, sürahi, çan, kandil, haç, ok ucu, yüzük, mühür, kolye, hayvan figürleri, pişmiş toprak parçaları ve sikkelerin de aralarında yer aldığı 554 eser ele geçirildi.

Zanlılar hakkında ”2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne incelenmek üzere gönderilen tarihi eserlerle ilgili olarak uzmanların ”Paha biçmek zor, yurt dışına çıkarıldığı takdirde milyon dolarlar değerinde” ifadesini kullandığı öğrenildi.

28.10.2010 Türkiye