Ahi Evran Üniversitesi, Ankara’da Kazı Yapacak

841

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bir höyükte kazı çalışması başlatacak.

Gölbaşı-Konya yolunda bulunan Karaoğlan Mahallesi’deki höyükte Atatürk’ün emriyle o dönem başlatılan çalışmalar, teknik ekipman eksikliği nedeniyle yarıda kalmıştı. O dönem sürdürülen kazılarda klasik dönem Hitit, İlk Tunç Çağı ve Kalkolitik dönemlere ait eserler bulundu ve Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Höyükte yapılan kazılar hakkında bilgi veren Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Gülçin İlgezdi, höyüğün turizme kazandırılması amacıyla araştırma ve inceleme yaptıklarını, kazıya 2 yıl içinde başlanmasının planlandığını bildirdi.

İlgezdi, “Höyüğün bulunduğu alan Ankara ve Gölbaşı’nın eski yerleşim alanlarına sahip bir yer. Höyüğün biran önce kazı çalışmalarına başlayarak, Ankara ve Gölbaşı’nın tarihini gün yüzüne çıkartmaya çalışacağız.” dedi.

Gölbaşı Karaoğlan Höyüğü’nün, yapılan kazılar ve araştırmalar sonucu, belki de Ankara ve çevresinin en eski yerleşim alanının ortaya çıkabileceği düşünülüyor. Karaoğlan höyüğünde kazı çalışmalarının 20 yıldan daha fazla sürmesi bekleniyor.

02.11.2010 Zaman