Nallıhan’da 190 Mezar

769

Ankara’nın Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan beldesi Gülşehri mevkisindeki kazı çalışmaları, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Arslan’ın başkanlığındaki ekip tarafından sürdürülüyor.

Ekipte bulunan arkeolog Mustafa Metin, yaptığı açıklamada, resmi olarak geçen sene başlattıkları kazı çalışmalarında bugüne kadar kayalara oyulmuş 190’ın üzerinde mezarı ortaya çıkardıklarını ve çıkarmaya da devam ettikleri söyledi.

Son olarak bir karı kocaya ait olduğu tespit edilen mezarı ortaya çıkardıklarını anlatan Metin, şöyle konuştu:

”Mezarlarda genelde ailenin ayakucu kısmına baktığımızda iki küçük testi görüyoruz. Bunların hediyelik testiler olduğunu, baş kısmına baktığımızda da ağızda sikke görüyoruz. Bu paraların, ölenleri öbür dünyaya gönderirken verilen ‘kayıkçı parası’ olduğunu düşünüyoruz. Eski dönemlerde böyle bir gelenek olduğunu biliyoruz. Bu mezar da Roma Dönemi’ne ait bir mezar. Mezarlarda ufak tefek sikkeler de çıkmaktadır. Kadınların küpelerine rastlanmaktadır. Bu bölgede kayaya oyulmuş yüzlerce mezar olduğunu tahmin ediyoruz.”

-KAYIP KENT JULİOPOLİS-

Metin, geçen yıl kasım ayı ortalarında çalışmalara ara verildiğini, bu yıl kalınan yerden takrar başladıklarını ifade ederek, ”Elde edilen ip uçları sayesinde, bölgedeki kayıp kent Juliopolis’in burada olduğunu düşünüyoruz. İleride yapılacak kazı çalışmalarında bu kayıp kenti bularak bölgede çok önemli kalıntılara ulaşmış olacağız. Şimdilik nekropolde kazılarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kazı çalışmalarında, oda mezarlar, lahit mezarlar, sanduka mezarlar ve toprağa yapılmış basit görünümlü mezarlar ortaya çıkarıldığını, özellikle oda tipi mezarlarda üç klineli bölmeler bulunduğu ve bu mezarlarda 3–5 cesedin gömülü olduğunun çıkan iskeletlerden anlaşıldığını belirten Metin, iki cesedin gömülü olduğu sanduka mezarlarda, ölülere ait kandil, bronz bir obje, kadın olanların kulaklarında altın küpelere rastlandığını bildirdi.

Çayırhan Belediye başkanı Ömer Bayrak ise Juliopolis Antik Kenti’nin, Çayırhan beldesinde var olduğunun ortaya çıkması ile bölgenin çok önemli bölgeler arasında yerini alacağını ifade ederek, ”Görüldüğü gibi muhteşem görünen kaya mezarlarına ulaşıldı, böylesi tarihi bir bölgenin gün ışığına çıkarılması, özellikle Juliopolis kayıp kentinin ortaya çıkarılması bölgemiz ve Çayırhan beldesi için olumlu bir gelişme olacak ve turizme canlılık katacak” dedi.

-JULİOPOLİS-

Tarihi kaynaklara göre, M.Ö 100 veya 101 yıllarında yaşadığı tahmin edilen Roma İmparatoru Jul Sezar, Pontus asıllı Basforos Kralı 2. Pharneke ile yaptığı savaş öncesi ‘Goordion Kome’ kentinden destek aldı. Savaşı kazanan Sezar, dünyaca ünlü sözü ”Veni-Vidi-Vici” (Geldim-Gördüm-Yendim) diyerek başarısını Roma’ya bildirdi. Bunun üzerine ‘Goordion Kome’de söz sahibi olan bir haydut Sezar’a bağlılığından dolayı bu yerleşim bölgesinin adını ‘Juliopolis’ olarak değiştirdi.

Şehrin iki bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu, asıl yerleşim bölgesinin 1956’da yapılan Sarıyar Barajı’nın suları altında kaldığı belirtiliyor. Gülşehri mevkisinde olduğu tahmin edilen Juliopolis’e ait ilk kalıntıları geçen yıl bulan Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürü Melih Arslan başkanlığındaki 4 kişilik bir ekip, bu yıl da kazı çalışmalarına devam ediyor.

Kazıların Kurban Bayramı’na kadar süreceği ve kış için çalışmalara ara verileceği öğrenildi.

03.11.2010 Star Gazetesi