Kaçakçılardan Kurtarılan Eserler Müzede

1189

Kilis’te kaçak kazıyla ortaya çıkarılan Bizans mozaikleri, bulundukları alandan kaldırılarak Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne taşındı.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Ahmet Beyazlar AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1650 yıl öncesinden günümüze ulaşan 2 mozaiğin toplam yüzölçümünün yaklaşık 70 metrekare olduğunu söyledi.

Mozaikleri ‘tarihi eser kaçakçılarının pençesinden kurtardıklarını’ dile getiren Beyazlar, şöyle konuştu:

‘Polateli ilçesi Söğütlü köyü SİT alanında mozaik bulunduğunu haber aldık ve bölgeye gittik. Buradaki bir bağ alanında kaçak kazı yapıldığını ve biri figürlü diğeri geometrik desenli 2 mozaiğin bazı bölümlerinin gün ışığına çıkarıldığını gördük. Vakit geçirmeden Kilis İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile görüştük, bize sağladıkları teknik destekle alanda kurtarma kazısı başlattık. Bir dağ kilisesi yapı kalıntısına ve bu yapının tabanında 2 mozaiğe ulaştık. Mozaikler Bizans döneminden günümüze ulaşan mozaikler. Mozaiklerin birinde doğa ve hayvan figürleri var, yani doğa ve yaşam tasvir edilmiş. Diğer mozaiğin üzerinde ise geometrik motifler bulunuyor.’

Beyazlar, kurtarma kazısı sonucunda mozaiklerin, bulundukları alandan Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne taşındığını, restorasyon çalışmalarıyla sergilenmeye hazır hale getirileceğini ifade etti.

– YANLIŞ İNANÇ TARİHE ZARAR VERİYOR

Ahmet Beyazlar, Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü olarak teknik imkanları ölçüsünde tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını kaydetti.

Mozaiklerin taşınmaz kültür varlığı olarak tanımlandığını vurgulayan Beyazlar, ‘Bir kişi heykel gibi taşınabilir bir tarihi eser bulduğunda ve bize getirdiğinde kendisine para ödüyoruz. Taşınmaz kültür varlıkları için böyle bir ödeme söz konusu değil. Mozaikleri tarihi eser kaçakçılarının yağmasından, talanından koruma konusunda en önemli dayanağımız, tarihi ve kültürel miras konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımız. Vatandaşımız insanlığın ortak malı olan tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmalı. Her mozaik özgün bir eserdir. Ancak mozaiklerin altında altın olduğuna inanılıyor. Bu yanlış inanç nedeniyle mozaikler zarar görüyor. Altının mozaikteki figürün ya da yazının altında olduğuna inanılıyor. Bu nedenle de bulunan bir mozaiğin öncelikle figür ve yazı olan bölümleri tahrip ediliyor, altında altın aranıyor. Ama yok böyle bir şey’ dedi.

04.11.2010 Gaziantep Haberler