Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

805

Manisa’nın Kırkağaç İlçesi Siledik köyünde, Milattan Önce 3. yüzyılda Suriye Krallığına ait Seleukos’un oğlu 1. Antihokos’un karısı Stratonike adına kurdurduğu kent gün ışığına çıkıyor.

Kültür Bakanlığı ve Kırkağaçlı Milletvekili Recai Berber, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Manisa Valisi Celalettin Güvenç de Eylül ayı içerisinde Siledik’i ziyaret etmişti. Manisa Müze Müdürlüğü tarafından hazırlanan program çerçevesinde ön çalışmaları başlatılan kazı çalışmaları Siledik köyünde başladı. Arkeolog Umut Doğan, antik dönemde Stratonikeia adıyla kurulmuş olan bu kentin Roma döneminde de Hadrianapolis ismini aldığını belirterek “Burada Kültür Bakanlığının özel bir desteği ile arkeolojik kazıların başlanmasına bu yıl karar verildi” dedi.

Bilimsel arkeolojik kazıların önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu: “Kültür ve Turizm Bakanlığının projesi de bu. Bu yüzden bu yıl bilimsel kazılara bir ön çalışma olsun diye Manisa Müze Müdürlüğünün temizlik çalışmaları var, küçük sondaj kazıları yapılıyor. Sondaj kazılarını biz daha çok önceki yıllar da defineciler tarafından kazıldığını ve tahrip edildiğini gördüğümüz alanlarda yoğunlaştırdık. Bu sayede bu alanlarda meydana gelmiş tarihi eser tahribatını tespit etmeye dönük bir çalışma. Bu çalışmamızın bir kısmı yaklaşık 10* 15 gün kadar süreceğini tahmin ettiğimiz bu ilk etapta bazı kaçak kazı çukurlarının yeniden açılması ve kontrol edilmesi dışında çevredeki tarihi yapıların çevresinin temizlenmesi amaçlanıyor. Biz de müze müdürlüğü olarak bu temizlik çalışmasını yaptıktan sonra önümüzdeki yıllar da Kültür ve Turizm Bakanlığı burada bilimsel üniversitelerle iş birliği halinde bilimsel bir kazıyı devam ettirecekler.”

Kazı çalışmalarını takip eden Karakurt Belediye Başkanı Necdi Özkan da Manisa Milletvekili Recai Berber’in desteği ile başlatılan bu proje de kazı çalışmalarının başladığını söyledi. Kendilerine Kırkağaç yöresi olarak teşekkür ettiğini anlatan Özkan, sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü, bu çalışmadan sonra yapılacak bilimsel kazılarda da bu eski tarihi yapılar meydana çıkarılabilirse kültür ve turizm alanın da burada bir canlılık olacaktır. Tabi yöre insanımız da bu hareketlilikten faydalanacak. Bu proje ilçemizin kalkınmasına da büyük katkı sağlayacak. Bu destekleri veren bu çalışmayı yapan başta Umut hocama Manisa Müzesi yetkililerine ve kazı çalışmaların da çalışan işçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”

05.11.2010 Mücadele