2 Bin Yıl Sonra Bir Daha Veni-Vidi-Vici

1348

Arkeologlar, Nallıhan’da Roma İmparatoru Jul Sezar’ın dünyaca ünlü sözü “Veni-Vidi-Vici”ye (Geldim-Gördüm-Yendim) ilham kaynağı olan kayıp kent ‘Juliopolis’i bulduklarını düşünüyor.

Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan beldesi Gülşehri mevkisindeki kazı çalışmaları, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Arslan’ın başkanlığındaki ekip tarafından sürdürülüyor.

Ekipte bulunan arkeolog Mustafa Metin, resmi olarak geçen sene başlattıkları kazı çalışmalarında bugüne kadar kayalara oyulmuş 190’ın üzerinde mezarı ortaya çıkardıklarını ve çıkarmaya da devam ettikleri söyledi. Son olarak bir karı kocaya ait olduğu tespit edilen mezarı ortaya çıkardıklarını anlatan Metin, şöyle konuştu:

Kayıkçı parası

“Mezarlarda genelde ailenin ayakucu kısmına baktığımızda iki küçük testi görüyoruz. Bunların hediyelik testiler olduğunu, baş kısmına baktığımızda da ağızda sikke görüyoruz. Bu paraların, ölenleri öbür dünyaya gönderirken verilen ‘kayıkçı parası’ olduğunu düşünüyoruz. Eski dönemlerde böyle bir gelenek olduğunu biliyoruz. Bu mezar da Roma Dönemi’ne ait bir mezar. Mezarlarda ufak tefek sikkeler de çıkmaktadır. Kadınların küpelerine rastlanmaktadır. Bu bölgede kayaya oyulmuş yüzlerce mezar olduğunu tahmin ediyoruz.”

İpuçları elde

Metin, geçen yıl kasım ayı ortalarında çalışmalara ara verildiğini, bu yıl kalınan yerden takrar başladıklarını ifade ederek, “Elde edilen ipuçları sayesinde, bölgedeki kayıp kent Juliopolis’in burada olduğunu düşünüyoruz. İleride yapılacak kazı çalışmalarında bu kayıp kenti bularak bölgede çok önemli kalıntılara ulaşmış olacağız. Şimdilik nekropolde kazılarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Başkan memnun

Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak ise Juliopolis Antik Kenti’nin, Çayırhan beldesinde var olduğunun ortaya çıkması ile bölgenin çok önemli bölgeler arasında yerini alacağını ifade ederek, “Görüldüğü gibi muhteşem görünen kaya mezarlarına ulaşıldı, böylesi tarihi bir bölgenin gün ışığına çıkarılması, özellikle Juliopolis kayıp kentinin ortaya çıkarılması bölgemiz ve Çayırhan beldesi için olumlu bir gelişme olacak ve turizme canlılık katacak” dedi.

Kayıp kent Juliopolis

TARİHİ kaynaklara göre, M.Ö 100 veya 101 yıllarında yaşadığı tahmin edilen Roma İmparatoru Jul Sezar, Pontus asıllı Basforos Kralı 2. Pharneke ile yaptığı savaş öncesi ‘Goordion Kome’ kentinden destek aldı. Savaşı kazanan Sezar, dünyaca ünlü sözü “Veni-Vidi-Vici” (Geldim-Gördüm-Yendim) diyerek başarısını Roma’ya bildirdi. Bunun üzerine ‘Goordion Kome’de söz sahibi olan bir haydut Sezar’a bağlılığından dolayı bu yerleşim bölgesinin adını ‘Juliopolis’ olarak değiştirdi.

Şehrin iki bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu, asıl yerleşim bölgesinin 1956’da yapılan Sarıyar Barajı’nın suları altında kaldığı belirtiliyor. Gülşehri mevkisinde olduğu tahmin edilen Juliopolis’e ait ilk kalıntıları geçen yıl bulan Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürü Melih Arslan başkanlığındaki dört kişilik bir ekip, bu yıl da kazı çalışmalarına devam ediyor.

06.11.2010 Hürriyet